Z życia szkoły Historia Patron Galeria Kontakt

Nasza szkoła
Dyrektor szkoły
Kadra pedagogiczna
Nasi uczniowie
Sekretariat
Pedagog
Pielęgniarka szkolna
Szkoła w liczbach
Świetlica szkolna
Szkolny BIP

Szkolna dokumentacja
Statut szkoły
Zachowanie - regulamin
Program wychowawczo-
-profilaktyczny

Wykaz podręczników
Hymn szkoły
Plan lekcji

Wzięliśmy udział
Współpraca i programy
Erasmus +
Comenius 2010
Comenius 2013
Wilamowice, Edukacja, Rozwój
Owoce w szkole
Szklanka mleka
Czas na zdrowie
Śniadanie daje moc
Radosna szkoła
Pierwsze uczniowskie ...
Natura w praktyce
Szkoła z klasą

Dla uczniów i rodziców
Rada Rodziców
Zebrania rodziców
Ważne daty
Konkursy
System oceniania
Zajęcia dodatkowe
Osiągnięcia uczniów
Do pobrania

Sport w szkole
Aktualności
Wyniki zawodów
Galeria zdjęć
Rekordy szkoły
Pliki do pobrania

Biblioteka szkolna
Godziny pracy
Polecamy
Konkursy biblioteczne

REKRUTACJA

Informacje dotyczące rekrutacji na rok 2018/2019 znajdują się w zakładce sekretariat.UCZEŃ ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 GMINY WILAMOWICE

W dniu 20 czerwca 2018 r. w czasie trwania sesji Rady Miejskiej w Wilamowicach rozstrzygnięty został konkurs Uczeń Roku pod patronatem Burmistrza Wilamowic.
Finał został poprzedzony bardzo ciekawym wykładem mgr Roberta Warota – nauczyciela szkoły w Pisarzowicach - na temat „Odzyskania przez Polskę niepodległości” oraz znakomitymi interpretacjami wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej w Hecznarowicach – Leny Bies („Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”) i Agnieszki Sztafińskiej („Oblicze Ojczyzny”) oraz Gimnazjum w Dankowicach – Oliwii Chowaniec („Modlitwa katyńska” i „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”). Kapituła w składzie: dr Jolanta Danek, mgr Barbara Grabowska i Bożena Sobocińska, zakwalifikowała do finału konkursu 11 uczniów ze szkół podstawowych i 3 uczniów z gimnazjów (listy i osiągnięcia w załączeniu). Wszyscy finaliści otrzymali z rąk Burmistrza Wilamowic Pana Mariana Treli i Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Stanisława Nycza nagrody – czytniki do e-book’ów (sfinansowane z budżetu gminy Wilamowice) oraz dyplomy z gratulacjami. Listy gratulacyjne otrzymali również Rodzice naszych finalistów i Nauczyciele. Pan Burmistrz pogratulował wszystkim uczniom wspaniałych sukcesów i życzył dalszych dziękując równocześnie za wytrwałość, pracę, mądrość, inteligencję, odpowiedzialność i wszelką genialność. Zapewnił, że Gmina Wilamowice zawsze zapewniała warunki wszechstronnego rozwoju uczniom i cieszy się, że jest wielu uczniów, którzy w sposób efektywny z tego korzystają, widzimy dzisiaj znakomite efekty ich ciężkiej pracy przy wielkim udziale Rodziców i Nauczycieli-przewodników po krainie wiedzy i sztuki.
Gdy emocje sięgnęły zenitu – Pan Burmistrz ogłosił laureatów konkursu. Zdobywcą tytułu UCZEŃ ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 GMINY WILAMOWICE W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH została uczennica Szkoły Podstawowej w Starej Wsi ZUZANNA POKŁADNIK, natomiast w KATEGORII GIMNAZJÓW uczeń Gimnazjum w Pisarzowicach SZYMON BIEDRONKA. Laureaci otrzymali statuetki „złote pióro”, pióra i dyplomy. Wszyscy zebrani nagrodzili zarówno LAUREATÓW jak i FINALISTÓW GRATULACJAMI I BRAWAMI.BAW SIĘ RAZEM Z NAMI PO RAZ DWUDZIESTY SIÓDMY

9 czerwca 2018 na stadionie LKS – u w Pisarzowicach wspólnymi siłami Dyrekcji, Rady Rodziców oraz nauczycieli i obsługi Szkoły zorganizowano coroczną imprezę środowiskową.
Przybyłych o piętnastej pierwszych gości przywitała orkiestra ze słowackiej Hornej Suczy, która wystąpiła dzięki uprzejmości sołtysa pana Stanisława Peszela. Oficjalne otwarcie imprezy tradycyjnie przypadło pani Dyrektor Lidii Dziubek, a prowadziła ją pani Katarzyna Dyduch. Kierownikiem imprezy był pan Gabriel Kinio.
Pierwszym punktem programu było przedstawienie Nawet smoki umierają w wykonaniu uczniów klas szóstych pod kierunkiem pani Urszuli Kucharskiej z WDK. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć popisów klas I –III; zachwyciły one nie tylko rodziców. Pomysłowe stroje, ciekawe układy taneczne świadczą o ogromnej kreatywności pań opiekujących się tą grupą wiekową. W programie znalazły się także występy wokalne uczennic Mai Zamłyńskiej i Eweliny Dwornik, współczesna adaptacja Pięknej i bestii w wykonaniu uczniów Gimnazjum, konkurs Mam talent oraz rodzinne zawody sportowe. Z okazji 100 lat Niepodległości przygotowano konkursy: plastyczny na najciekawsze logo 100 – letniej Polski Niepodległej, Konkurs Wiedzy o Niepodległej - Koło Fortuny. Ogromną radość przyniosły gry terenowe Pisarzowice – moja mała Ojczyzna, w których uczestniczyły całe rodziny. Bogaty program zaprezentowały mażoretki Gracja ze Starej Wsi (wśród nich także dziewczyny ze szkoły w Pisarzowicach). Nie tylko zaprezentowały profesjonalne układy, ale także zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy.
Podczas imprezy można było wziąć udział w loterii fantowej, zakupić konkursowe ciasto, pyszną grochówkę, kiełbasę i karczek z grilla, napoje. Uczniowie klasy siódmej wraz z paniami opiekunkami przygotowali stoisko promujące zdrowy styl życia pt. Już starożytni wiedzieli, że nawet dzieci nie jedzą śmieci, na którym można było zakupić przepyszne zdrowe hamburgery, tortillę, świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców. Dla dzieci przygotowano takie atrakcje, jak: malowanie twarzy, trampolinę, dmuchańce, a dorośli od godziny 19 mogli bawić się wraz z grupą muzyczną Maxim.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu imprezy naszym sponsorom:

1. Firma „BUDEX” Pisarzowice,
2. AGAGA Sklep zabawkowy Krzysztof Kucharski – Pisarzowice,
3. Firma Meble Jamroz z Pisarzowic,
4. Pan Przemysław Niemiec,
5. Studio Fryzjerskie „MATRIX” Elżbieta Żaczek,
6. „Punkt zdrowia” Kęty, ul. Jana III Sobieskiego,
7. Firma TECH STEROWNIKI w Wieprzu,
8. Firma „ANGA” Uszczelnienia Mechaniczne Sp z o.o. Kozy,
9. Salon Kosmetyczny Karolina Tokarz, Pisarzowice, ul. Polna,
10. Kwiaciarnia „ORCHIDEA” – Państwo Joanna i Rafał Rogala,
11. Pani Agnieszka Wójcikiewicz,
12. Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek,
13. „KATLEYA” – Salon Kosmetyczny, Pani Katarzyna Leśniak,
14. Firma Net Servis – Pan Przemysław Kierpiec,
15. Centrum Rehabilitacji – Pani Justyna Noculak –Moskal,
16. Firma „MOKATE” Ustroń,
17. Sklep zoologiczny „ZOO-EXPERT” Agnieszka Wadas,
18. Hurtownia Warzyw i Owoców – Adam Gacek,
19. Firma „Kapecki” Kozy,
20. Firma „Szemikowie” Kęty,
21. Piekarnia Pisarzowice, Renata Manda,
22. Sklep Motoryzacyjny Marek Nycz,
23. Delikatesy Centrum, Pisarzowice
24. Firma „TRENDY-FASHION” Dorota Gąsiorek,
25. Pani Katarzyna Zontek,
26. Firma „FEBA” Pisarzowice,
27. Ubezpieczenia „PZU” Katarzyna Piłot,
28. Sklep „Paulinka” Pisarzowice,
29. Firma „Jemar” Marek Jekiełek,
30. OSP Pisarzowice,
31. Ratajska Natalia kl. 5a,
32. Chrobak Krzysztof kl. 6a,
33. Chrobak Grzegorz kl. 4d,
34. Stefaniak Paweł, kl. 5b,
35. Majkucińska Izabela kl. III A Gimnazjum,
36. Praciak Michał, kl. 4a,
37. Jamroz Daria, kl. 4b,
38. Porębska Julia, kl. 5c,
39. Kopel Wojciech, kl. 1c,
40. Kołodziejczyk Beata, kl. 7b,
41. Styła Natalia, kl. 7b,
42. oraz wszystkie osoby dobrej woli, bez których takich wspaniałych wydarzeń by nie było.

Ewa DanielczykSPRAWOZDANIE – ZIELONA SZKOŁA

Wyjazd na Zieloną Szkołę odbył się w dniach 27.05 – 07.06.2018 r. Przebywaliśmy w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wczasowym „Piramida I” w Darłówku.
W wyjeździe wzięło udział 72 dzieci (uczniów klas 3) oraz 6 opiekunów (kierownik- Dorota Nikiel, wychowawcy: Barbara Cieślak, Urszula Korczyk, Anna Marek, Fabiola Switalla-Korczyk, Ewelina Sztafińska).

W programie zrealizowano:
- wycieczki piesze po Darłówku,
- wyjścia na plażę,
- wycieczkę autokarową na ruchome wydmy (Słowiński Park Narodowy),
- wycieczkę autokarową do Kołobrzegu – Piracka przygoda,
- zajęcia z instruktorem na ściance wspinaczkowej,
- zajęcia z instruktorem – gimnastyka korekcyjna,
- zajęcia z pielęgniarką – inhalacje,
- wyjścia na basen kąpielowy,
- wyjście do parku wodnego ze słoną wodą,
- wyjścia do kościoła,
- rejs statkiem po morzu,
- ognisko z pieczeniem kiełbasy,
- dyskoteki,
- projekcje DVD,
- zajęcia sportowe (gry i zabawy ruchowe),
- konkursy: czystości, plastyczne, budowli z piasku, sprawnościowe,
- zajęcia indywidualne związane z samoobsługą i utrzymaniem higieny osobistej.
Ponadto odbyły się zajęcia dydaktyczne prowadzone zgodnie z programem edukacji wczesnoszkolnej „Nasza Szkoła” klasy 1-3 wyd. WSIP.
Na koniec pobytu rozdane zostały nagrody za poszczególne konkursy oraz wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali pamiątkowy magnes.ORTOGRAFICZNE POTYCZKI

Od szesnastu lat w gimnazjach Gminy Wilamowice odbywa się Gminny Konkurs Ortograficzny o Puchar Burmistrza Gminy Wilamowice, którego patronem jest Pan Burmistrz Marian Trela. W tym roku turniej odbył się w Pisarzowicach w dn. 23 maja 2018 r.
Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem, dlatego też zanim gimnazjaliści przystąpią do rozgrywek gminnych, stają w szranki w szkolnym etapie i czterej najlepsi uczniowie reprezentują szkołę na gminnym szczeblu konkursu. Zatem w finalnej zawsze bierze udział dwunastu uczestników.
Dzięki organizacji konkursu młodzi ludzie mogą w praktyce wykorzystać wiedzę z zakresu ortografii i interpunkcji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu rokrocznie czuwają nauczyciele – opiekunowie uczniów z poszczególnych szkół. Warto przypomnieć, iż jedną z zasad konkursu jest to, że puchar pozostaje w zwycięskiej szkole na stałe dopiero po uzyskaniu trzykrotnego zwycięstwa rok po roku. Dotychczas puchar co roku wędrował od szkoły do szkoły i jakoś nigdy nie udało się zatrzymać go żadnej ze szkół na stałe. W tym roku zła passa została jednak przerwana i w efekcie konkursowych zmagań puchar zostaje na stałe w Pisarzowicach.
Fundatorem atrakcyjnych nagród w Gminnym Konkursie Ortograficznym jest Pan Burmistrz Marian Trela. Na uwagę zasługuje także drugie spotkanie konkursowe, podczas którego następuje uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, a nierzadko na tę okoliczność przygotowywane są również występy uczniów.
Dnia 19 czerwca br. w Pisarzowicach odbyło się spotkanie inauguracyjne, podczas którego doceniono młodych mistrzów ortografii. Spotkanie zaszczycił Pan Andrzej Kołtun, który w imieniu Pana Burmistrza i w obecności Pani Bożeny Sobocińskiej - Kierownika Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz Pani Dyrektor Lidii Dziubek, nagrodził uczestników konkursu, gratulując przy tym gimnazjalistom i zachęcając ich do dalszej pracy.
Aby nieco odstąpić od poważnych tematów, uczniowie szkoły w Pisarzowicach wraz z opiekunem koła teatralnego – Panią Mileną Kozłowską, przygotowali humorystyczne widowisko. Korzystając z obecności zaproszonych Gości, młodzież postanowiła wybrać żonę dla księcia, który od dłuższego czasu bezskutecznie jej poszukiwał. Można było zobaczyć baśniowe postaci, m.in. królewnę Fionę, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka i jego przyrodnie siostry, Śpiącą Królewnę i przysłowiowo uśmiać się do łez.
Uczestnicy rozgrywek ortograficznych – czujni i zasłuchani stali się, jak mawiał Julian Tuwim - łowcami słów i bohaterami ortograficznych potyczek na terenie Gminy Wilamowice.

Milena KozłowskaCZYTANIE DZIECIOM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PISARZOWICACH

Już od 17 lat prowadzona jest w Polsce kampania głośnego czytania dzieciom, której inicjatorem i organizatorem jest Fundacja ,,ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Jak czytamy na stronie Fundacji, została ona założona w grudniu 1998 roku, a jej misją jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe.
1 czerwca 2001 roku Fundacja ta zainicjowała kampanię społeczną ,,Cała Polska czyta dzieciom”, do której społeczność naszej szkoły bardzo chętnie przystąpiła.
Rokrocznie uczniowie klas I – III biorą udział w największym święcie czytelniczym, jakim jest czytanie dzieciom przez dorosłych.
W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Bożena Sobocińska – Kierownik Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli, Pani Anna Gajda – Skarbnik Gminy Wilamowice, Pan Andrzej Kołtun – Sekretarz Gminy Wilamowice oraz w zastępstwie Pana Burmistrza naszej gminy, Pani Kazimiera Gabryś – Kierownik Spraw Gospodarczych.
Ci zacni goście przybyli do naszej placówki 19 czerwca i o godzinie 10.00 rozpoczęli czytanie. We wszystkich klasach czytano książkę pt: ,,Afryka Kazika”, którą napisał znakomity polski autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik, redaktor i biografista – Łukasz Wierzbicki. Należy w tym miejscu dodać, że jest on od 2017 roku oficjalnym ambasadorem Fundacji ,,Cała Polska czyta dzieciom”.
Książka ,,Afryka Kazika” opowiada o prawdziwej historii Kazimierza Nowaka, podróżnika, który w latach trzydziestych XX wieku przejechał Afrykę na rowerze.
Historia ciekawa i przeczytana przez naszych gości w taki sposób, że dzieci reagowały żywiołowo, zadawały mnóstwo pytań i bardzo chciały przeczytać tę książkę do końca. Niektórzy deklarowali, że wypożyczą ją na czas wakacji, aby dowiedzieć się, jakie jeszcze przygody spotkały bohatera w Afryce.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom, że zechcieli poświęcić swój czas i poczytać najmłodszym pociechom.
Wierzymy, że nie będzie to czas stracony, bo ,,Czytanie dzieciom (…) to najlepsza inwestycja w ich przyszłość” ( Jim Trelease ).Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

9. oraz 11. maja bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z oddziałów zerówki Przedszkola w Pisarzowicach. Przedszkolaki, wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach, których celem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz kształtowanie poczucia szacunku dla książek. Mali czytelnicy mieli okazję poznać pracę bibliotekarza oraz zapoznać się z naszym księgozbiorem, który z wielkim entuzjazmem oraz zaangażowaniem przeglądały i komentowały. W trakcie spotkania przedszkolaki brały aktywny udział w zajęciach, rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni oraz wykonały plakat będący potwierdzeniem ich pierwszej wizyty w szkolnej bibliotece.

Katarzyna DyduchROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
I SZKOLNE ŚWIĘTO FLAGI

27 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z wychowawcami przygotowali żywą lekcję historii. Młodzież zaprezentowała wzruszające przedstawienie wzbogacone pięknym wykonaniem pieśni o charakterze patriotycznym. Tego dnia obchodziliśmy również Szkolne Święto Flagi. Na zakończenie apelu każdy uczeń otrzymał biało-czerwoną flagę. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były okazją do refleksji nad historycznymi wydarzeniami, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Katarzyna DyduchWĘGRZY ZNOWU U NAS!

„Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, a jeszcze trudniej zapomnieć”.

John Green, Gwiazd naszych wina

Drugi rok współpracy między szkołami z Dankowic, Pisarzowic i Wilamowic oraz węgierskim gimnazjum z Kisújszállás w ramach programu unijnego Erasmus+ dobiega powoli końca. Za nami ostatnia wizyta młodzieży węgierskiej w szkołach naszej gminy. Relacja z wizyty węgierskich przyjaciół w Polsce znajduje się w zakładce Erasmus+. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z pobytu w galerii szkolnej oraz na naszej facebookowej grupie: https://www.facebook.com/groups/hun.pol.erasmus/.

koordynator projektu
Joanna Kubica100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach działań podjętych przez naszą szkołę mających na celu uczczenie tego jakże ważnego wydarzenia , wszyscy uczniowie starszych klas wzięli udział w wykładzie historycznym pt ,,Legiony Józefa Piłsudskiego w Kętach". Prelegentem był dr Andrzej Małysa pracownik Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Ciekawie prowadzony wykład, wzbogacony prezentacją multimedialną cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów i mamy nadzieję iż poszerzył ich wiedzę na temat historii naszej ojczyzny.

Agnieszka Kania
Robert WarotMAMY LAUREATA!

Szymon Biedronka - uczeń kl. III C Gimnazjum im. Jana Pawła II - został laureatem konkursu przedmiotowego z historii organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach w roku szkolnym 2017/2018.
Konkurs obejmował 3 etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Na każdym z nich Szymon wykazał się wnikliwą znajomością treści historycznych, zajmując jednocześnie coraz wyższe miejsce, aż do sięgnięcia po zaszczytny tytuł laureata.
Tytuł laureata zwalnia Szymona z egzaminu gimnazjalnego z części historycznej, dając mu maksymalną liczbę punktów, ocenę celującą z przedmiotu i pierwszeństwo przyjęcia do wybranej szkoły
Jednocześnie Szymon został zwycięzcom konkursu historycznego "Rzeczpospolita szlachecka 1505-1795" organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej -Curie w Czechowicach -Dziedzicach objętego patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku- Białej. Konkurs odbył się 13 marca 2018 roku.
Szymonowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Robert WarotGRATULACJE DLA NATALII

Uczennica Natalia Mączka wzięła udział w konkursie historycznym ,,Klasówka Powstańcza 2018" organizowanym przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ,,WOM" w Katowicach.
Konkurs składał się z dwóch etapów, szkolnego zorganizowanego 20 marca 2018 roku i wojewódzkiego finału zorganizowanego 26 kwietnia 2018 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
W finale zmierzyło się 48 najlepszych uczniów ze 113 szkół wszystkich typów reprezentujących dziewięć województw.
Natalia zajęła 12 miejsce i ma możliwość wzięcia udziału w finale finałów oraz ,,pojedynku powstańczym"(jako zespół prezydenta Świętochłowic), który w czerwcu zostanie rozegrany w Poznaniu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Robert WarotNIEZWYKŁE LEKCJE

W kwietniu uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach. Podczas cyklicznych zajęć dla uczniów naszej szkoły, dzieci zostały przygotowane do tego, jak zostać czytelnikiem, dowiedziały się o istocie poszanowania książek i zapoznały się ze zbiorami oddziału dziecięcego Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach. W ramach zajęć bibliotecznych zostały również zorganizowane interesujące warsztaty.
Nasza szkoła podjęła także współpracę z Muzeum im. Andrzeja Kłosińskiego w Kętach, co zaowocowało uczestnictwem naszych uczniów w warsztatach pt. „Rycerze czy rabusie?”.
Zajęcia organizowane były w formie zabawy i pozwoliły uczniom na zapoznanie się m.in. z zasadami dobrych obyczajów, wywodzących się z kultury rycerskiej oraz pomogły dzieciom w odkrywaniu wiedzy o ówczesnej modzie rycerskiej. Podczas spotkań w Muzeum, uczniowie odkrywali także tajniki rzemiosła rycerskiego i zapoznali się z kilkoma postaciami historycznymi związanymi z rycerstwem. Ponadto, dzieci samodzielnie wykonywały rycerskie herby oraz miały okazję zobaczyć muzealne eksponaty będące pamiątkami po działalności rycerstwa przebywającego na naszym terenie. Dodatkową atrakcją stała się możliwość przymierzenia elementów zbroi, hełmu garnczkowego i kolczugi z kapturem.
Klasowe wycieczki na niezwykłe lekcje biblioteczne i zajęcia historyczne okazały się bardzo atrakcyjne, wartościowe i bogate w ciekawostki.

Agnieszka Kania100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach działań podjętych przez naszą szkołę mających na celu uczczenie tego jakże ważnego wydarzenia , wszyscy uczniowie starszych klas wzięli udział w wykładzie historycznym pt ,,Legiony Józefa Piłsudskiego w Kętach". Prelegentem był dr Andrzej Małysa pracownik Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Ciekawie prowadzony wykład, wzbogacony prezentacją multimedialną cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów i mamy nadzieję iż poszerzył ich wiedzę na temat historii naszej ojczyzny.

Agnieszka Kania
Robert WarotHAPPENING PROEKOLOGICZNY „NAWET SMOKI UMIERAJĄ”

W ramach obchodów Dnia Ziemi, w dniu 26 kwietnia, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach zorganizowała wydarzenie edukacyjno-wychowawcze pod hasłem „Nawet smoki umierają”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Pani Barbara Felusiak-Zawada – nauczyciel biologii. Przedsięwzięcie nawiązywało do czasów, kiedy wyginęły dinozaury oraz do legend o smokach, pokonanych przez dzielnych rycerzy. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem, jakim jest postępujące zanieczyszczanie powietrza, które jeśli będzie ciągle postępować, to ludzie wyginą niczym smoki. W imprezie, której patronat objął Burmistrz Wilamowic Pan Marian Trela, wzięło udział ponad 700 uczniów i pracowników szkół z Pisarzowic, Wilamowic, Hecznarowic, Dankowic i Starej Wsi, a także uczestnicy programu Erasmus+ z węgierskiej szkoły w Kisujszallas . Wszyscy uczestnicy spotkali się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, gdzie przedstawiono prezentację multimedialną, która miała na celu przedstawienie problemu jakim jest smog. Kolejnym punktem imprezy był konkurs kostiumów smoków wykonanych przez uczniów wszystkich szkół gminy Wilamowice, w którym wzięło udział aż 58 uczestników. Następnie uczniowie wraz z opiekunami przeszli na stadion LKS Pionier w Pisarzowicach, gdzie miała miejsce część oficjalna przedsięwzięcia. Pani Dyrektor Lidia Dziubek przywitała zaproszonych gości oraz przedstawiła główne założenia organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Pisarzowicach wydarzenia. Dzięki współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Pisarzowicach, uczniowie klas szóstych, pod kierunkiem Pani Urszuli Kucharskiej, przygotowali i przedstawili happening pt. „Nawet smoki umierają”, którego ideą było ukazanie negatywnego wpływu smogu na nasze zdrowie i życie. W dalszej części ogłoszono wyniki konkursu na najciekawsze przebranie smoka oraz wręczono nagrody i drobne upominki dla wszystkich jego uczestników. Zwieńczeniem akcji był barwny korowód, w którym fantazyjnie przebrani uczniowie, z antysmogowymi i proekologicznymi transparentami, w ochronnych maskach, przeszli ulicami Pisarzowic. Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia za udział w wydarzeniu. Zachęcamy wszystkich do podejmowania codziennych działań na rzecz ochrony środowiska.

Kinio Gabriel

Dziękuję wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom, pracownikom szkoły za trud włożony w organizację imprezy antysmogowej „Nawet smoki umierają”. Myślę, ze założony cel został osiągnięty.

Dyrektor szkołySTO DRZEWEK NA STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI

13 kwietnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole Prezesa Koła Pszczelarzy „Bartnik” z Pisarzowic, Pana Jana Handzlika. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach współpracy z Kołem „Bartnik”, nasza szkoła otrzymała drzewka niepodległości, które następnie zostały posadzone przez uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli na terenie naszej miejscowości. Podczas spotkania, w bardzo przyjaznej atmosferze poznaliśmy tajniki powstawania miodu, a Natalia Mączka z klasy III c gimnazjum przedstawiła prezentację zawierającą wiele ciekawostek na temat życia pszczół i produkcji oraz właściwości miodu. Spotkanie zakończyło się przekazaniem przez Pana Handzlika stu drzewek niepodległości. Dziękujemy Panu Prezesowi Koła Pszczelarzy z Pisarzowic za wizytę w naszej szkole oraz za podzielenie się z nami swoją pasją.

Agnieszka Kania
Robert WarotZAPROSZENIE

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach informuje, iż dnia 26 kwietnia 2018 r. o godz. 11.00 odbędzie się wydarzenie o edukacyjno-wychowawczym charakterze pt. ,,Nawet smoki umierają” na boisku LKS Pionier w Pisarzowicach.

Nawiązuje ono do historii i legend, kiedy to wyginęły dinozaury, a smoki z bajek zostały pokonane przez dzielnych rycerzy. Idea przekornie w nazwie ,,smok” nawiązuje do słowa SMOG i zwraca uwagę na to, iż jeśli będzie wzrastać zanieczyszczenie powietrza LUDZIE - podobnie jak smoki - dinozaury mogą przestać istnieć.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na postępujące zanieczyszczenie powietrza.

Happening objęli patronatem Burmistrz Gminy Wilamowice mgr Marian Trela i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach mgr Lidia Dziubek.

Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach

Biorą w nim udział uczniowie szkół Gminy Wilamowice, którzy przebrani za fantazyjne smoki w maskach antysmogowych z transparentami proekologicznymi przejdą wyznaczonymi trasami w Pisarzowicach.

Serdecznie zapraszamy.

Dyrektor szkoły
Lidia DziubekDZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

23.03. obchodzony jest w Polsce i na Węgrzech dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 roku przez węgierski parlament. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął Sejm RP. Nasza gmina współpracuje od wielu lat z węgierskim miastem Kisújszállás, a trzy szkoły – z Dankowic, Wilamowic i Pisarzowic realizują od września 2016 roku ze szkołą z Kisújszállás dwuletni projekt w ramach programu unijnego Erasmus+. W ramach realizacji projektu przybliżamy wszystkim uczniom i nauczycielom kulturę bratniego kraju.
W tym roku obchody dnia przyjaźni rozpoczęliśmy już kilka dni wcześniej szkolnym turniejem układania kostki Rubika. Zwycięzcy konkursu prezentowali podczas właściwych obchodów pokaz układania kostki wśród najmłodszych uczniów szkoły oraz przedszkolaków. Starsi uczniowie otrzymali zadanie przygotowania stanowisk i prezentacji dotyczących kultury, zabytków, przyrody, ciekawostek, sławnych Węgrów, stosunków polsko-węgierskich, muzyki oraz oczywiście kuchni węgierskiej. Stanowiska rozlokowane były na holu górnym, a wybrani przedstawiciele klas prezentowali młodszym kolegom efekty swojej pracy. Na holu dolnym uczniowie oglądali prezentację multimedialną dotyczącą Węgier oraz uczestniczyli w zabawie polegającej na odgadywaniu dat z historii naszego kraju, włączając się tym samym w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Stanowiska odwiedzały tłumnie młodsze klasy. Największym powodzeniem cieszyła się oczywiście kuchnia węgierska oraz babeczki niepodległościowe. Na przerwach panowało szaleństwo w rytm muzyki węgierskiej i nie tylko…
Ostatnim punktem obchodów było ułożenie żywej flagi węgierskiej i polskiej. Flagi utworzyli uczniowie, którzy w tym dniu ubrani byli w kolory nawiązujące do barw narodowych obu krajów. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie.

Joanna Kubica
Robert WarotI POWIATOWY KONKURS PROFILAKTYKI „LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ”

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to hasło towarzyszące naszej szkole już od dwóch lat. Kryje się pod nim szeroko rozumiana profilaktyka, którą propaguje się wśród dzieci i młodzieży. W oparciu o te działania nauczyciele Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, Pani Joanna Konior oraz Pani Monika Drobniak, napisały autorski program, który zwieńczony był dwukrotnie Konkursem Profilaktyki. Przez cały czas przygotowywały grupę młodzieży, organizowały spotkania z zaproszonymi specjalistami, na przykład dietetykami, gromadziły fundusze i zajmowały się logistyczną częścią konkursu. Do współpracy w zorganizowaniu go w roku szkolnym 2017/2018 włączył się także Powiat Bielski, Wydział Zdrowia wraz z Panią Naczelnik Lucyną Majewską oraz Panią Katarzyną Damek. W dniu 14 marca 2018 roku I Powiatowy Konkurs Profilaktyki „Lepiej zapobiegać niż leczyć” został przeprowadzony na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. Dzięki współpracy z Dyrekcją Szkoły Panią Lidią Dziubek, Burmistrzem Gminy Wilamowice Panem Marianem Trelą oraz ogromnemu zaangażowaniu Pani Justyny Hetnał Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udało się zgromadzić środki, które pozwoliły sfinansować tak duże przedsięwzięcie. W konkursie wzięło udział 11 szkół z całego Powiatu Bielskiego, które na drodze eliminacji podczas etapu szkolnego oraz gminnego wyłoniły najlepszych z najlepszych. Młodzież była przygotowywana i przyswajała wiedzę przez cały rok szkolny, a do końcowego etapu stanęły trzyosobowe mieszane drużyny z klas V-VII. Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu przez gospodarza Szkoły w Pisarzowicach Panią Dyrektor Lidię Dziubek, uczestnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich było drużynowe rozwiązywanie testu wiedzy z zakresu profilaktyki dotyczącej ruchu, zdrowego odżywiania, uzależnień oraz chorób cywilizacyjnych. Następnie każda drużyna wraz ze swoimi opiekunami wyznaczonymi przez organizatorów przemieszczała się po szkole aby zaliczyć kolejne zadania. Pod okiem ratowników medycznych Pana Tadeusza Łasia i Pani Agnieszki Szypuły zmagali się z zaprezentowaniem resuscytacji oraz wylosowanej scenki związanej z udzieleniem pierwszej pomocy. Po wykonaniu jednego zadania młodzież sztafetowo przemieszczała się po szkole zaliczając kolejne konkurencje. Pani Alicja Krypciak oraz Pani Agnieszka Pawełko oceniały pod kątem merytorycznym i estetycznym wykonywane komiksy na temat chorób cywilizacyjnych, a Pani Justyna Konior sprawdzała sprawność przybyłej młodzieży organizując im zawody ruchowe „na wesoło”. Ostatnią konkurencją było tworzenie wartościowe, pysznego i odpowiednio zbilansowanego posiłku. Uczestnicy niczym w MasterChef Junior ruszyli w stronę zastawionych stołów aby wybrać składniki do przygotowaniu swojego wymyślonego śniadania. Pomysłów i dań było dużo, każda szkoła zaprezentowała je w bardzo estetyczny sposób, a przyjemność jedzenia miało jury, Pani Lucyna Majewska, Pani Justyna Hetnał oraz zaproszona Pani Dietetyk Aleksandra Kubiczek. Cały konkurs wzbudził w uczestnikach i zaproszonych gościach wiele pozytywnych emocji, a przede wszystkich chęć dbania o własne zdrowie. Gratulujemy młodzieży ze Szczyrku, Pisarzowic i Czechowic – Dziedzic, którzy kolejno zajęli I, II i III miejsce. Mamy nadzieję, że tak ważne wydarzenie zapisze się w historii naszej szkoły, ale przede wszystkim wpisze się w kalendarz systematycznych działań do realizacji, gdyż organizacja i działania profilaktyczne sprawiły nam ogromną przyjemność.

Monika Drobniak
Joanna KoniorTAK, POMAGAM

Wzorem lat poprzednich, Szkolne Koło Caritas Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi im. Jana Pawła II w Pisarzowicach włączyło się w organizację czternastej ogólnopolskiej akcji Caritas TAK, POMAGAM! Zebraliśmy niemalże tonę żywności i chemii gospodarczej, która została już przekazana do 24 rodzin z naszej miejscowości. W akcji wzięli udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z naszej szkoły, którzy w Biedronce w Pisarzowicach zachęcali do robienia zakupów dla potrzebujących i odbierali przekazywane produkty, by następnie móc przygotować świąteczne paczki.
Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę mieszkańców i klientów sklepu Biedronka. To dzięki Państwa ofiarności kosze z żywnością ciągle się napełniały. Serdecznie dziękujemy również kierownictwu i pracownikom sklepu za życzliwość i współpracę. Podziękowania składamy także Dyrekcji naszej szkoły – jesteśmy wdzięczni za wsparcie i pomoc w organizacji akcji. Za włączenie się w zbiórkę dziękujemy też nauczycielom i pracownikom Szkoły w Pisarzowicach.
Największe wyrazy uznania należą się jednak naszym uczniom – wolontariuszom. Wasza bezinteresowność, dar serca i chęć niesienia pomocy to postawa godna naśladowania.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Agnieszka Kania, Joanna Przybylska - PalGRATULACJE DLA SZYMONA I JULII

Julia Sikora i Szymon Biedronka, uczniowie klasy 3c gimnazjum, dotarli do finału XI Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów trzecich klas gimnazjum Miasta Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Konkurs zorganizowało LO 4 w Bielsku-Białej, gdzie 8 marca odbył się finał, w którym Szymon zajął 3 miejsce a Julia zdobyła wyróżnienie.

Bogdan KubicaKONKURS STRAŻACKI

W dniu 7 marca 2018 roku w naszej szkole przeprowadzono eliminacje szkolne Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które miały na celu wyłonienie 2 reprezentantów do Eliminacji Gminnych w/w turnieju. Eliminacje polegały na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, który składał się z 25 pytań z dziedziny pożarnictwa oraz z pierwszej pomocy przedmedycznej.
W konkursie udział wzięło 19 uczniów zarówno dziewcząt jak i chłopców z klas IV-VII oraz Gimnazjum. Ostateczna klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

W grupie wiekowej dla uczniów klas IV-VI SP przyznano następujące miejsca:

1. Amelia Owarzana - 4b
2. Mateusz Matura - 6a
3. Natalia Skrzypek - 6a

W grupie wiekowej dla uczniów klas VII SP oraz Gimnazjum:

1. Angelika Gumińska - 7b
2. Kamil Łuczak - 3b Gimnazjum
3. Wiktoria Dymon - 3a Gimnazjum

Ponadto oprócz Turnieju odbył się konkurs plastyczny o tematyce pożarniczej. Z ogromu pięknych prac jury wyłoniło laureatów.
W grupie wiekowej dla uczniów klas I-III SP przyznano następujące miejsca:

1. Kamila Zbierska - 1b
2. Nikola Bąk - 3d
3. Artur Szary - 1a

W grupie wiekowej dla uczniów klas IV-VI SP przyznano następujące miejsca:

1. Kierpiec Natalia - 6a
2. Wiktor Rabczak - 4d
3. Szymon Góra - 5a

W grupie wiekowej dla uczniów klas VII SP oraz Gimnazjum:

1. Wiktoria Kurska - 7b
2. Mączka Natalia - 3c Gimnazjum
3. Karina Norymberczyk - 7a

Amelia Owarzana, Angelika Gumińska, Kierpiec Natalia oraz Wiktoria Kurska zakwalifikowały się do Eliminacji Gminnych Turnieju, które odbędą się w jednostce OSP w Hecznarowicach w dniu 24 marca. Gratulujemy.DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Bóg nie może być wszędzie, dlatego stworzył Babcię i Dziadka.

Taki cytat przyświecał kolejnej uroczystości dla Babć i Dziadków organizowanej w naszej szkole. Tym razem to uczniowie klasy 1A i 2A przygotowali wzruszającą akademię. Najmłodsi artyści dzielnie recytowali piękne wiersze i śpiewali dla swoich ukochanych babć i dziadków.
Apel rozpoczął się wystąpieniem Pani dyrektor Lidii Dziubek, która przywitała wszystkich gości oraz złożyła dziadkom i babciom serdeczne życzenia.
Zaproszeni goście usłyszeli mnóstwo ciepłych, wzruszających słów od swoich wnuczek oraz wnuczków. Atmosfera, jaka zapanowała, przypomniała nam, że to właśnie u babci i dziadka znajdujemy ukojenie gdy nam źle, że to właśnie do nich udajemy się po radę i pociechę, podkreśliła, że powinniśmy doceniać codzienne małe radości.
Po zakończeniu wystąpień, gości poczęstowano słodkimi specjałami, przygotowanymi przez rodziców naszych uczniów.
Mamy nadzieję, że tegoroczna uroczystość dostarczyła wszystkim całe mnóstwo pozytywnych emocji, a także rodzinnej, ciepłej atmosfery oraz w pełni oddała uczucia jakimi nasi uczniowie darzą swoje babcie oraz dziadków.GRATULACJE DLA SZYMONA I ARTURA

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wręczono nagrody w wojewódzkim konkursie pt. „Marszałek Józef Piłsudski - bohater naszej niepodległości”. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

w kategorii szkół podstawowych – Szymon Habdas z klasy 6a,
w kategorii gimnazjów - Artur Rabczak z klasy 2 c gimnazjum.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o życiu i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego, a także rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania młodzieży historią najnowszą, kształtowanie postaw patriotycznych oraz zdobycie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.

Agnieszka KaniaBAL KARNAWAŁOWYDLA NIEBA 1:0

21 grudnia na sali OSP w Pisarzowicach odbyło się spotkanie opłatkowe przygotowane przez Szkołę Podstawową w Pisarzowicach. Sala wypełniona była po brzegi. Przy odświętnie nakrytych stołach zasiedli licznie przybyli goście (m. in. Kierownik ZOSiP –u pani Bożena Sobocińska i przewodnicząca Rady Rodziców pani Nina Kostka) dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy obu Szkół, a także szacowne grono emerytów. Jest to jeden z niewielu dni w roku, kiedy można się spotkać, porozmawiać, powspominać. Do wspólnej „podróży” zaprosiła uczestników pani dyrektor Lidia Dziubek, kierując w stronę zgromadzonych pełne ciepła życzenia. Goście mieli także okazję wysłuchać bożonarodzeniowych życzeń od przewodniczącej KGW pani Cecylii Puzoń, burmistrza pana Mariana Treli, sołtysa pana Stanisława Peszela i przewodniczącego Akcji Katolickiej pana Bronisława Chrobaka.
W magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia wprowadziły zebranych jasełka przygotowane przez uczniów klasy 7a i klas czwartych pod kierunkiem pani Mileny Kozłowskiej i pani Gabrieli Gacek. Przedstawienie pozwoliło na refleksje, co w naszym życiu jest naprawdę ważne, o co należy zadbać szczególnie.
Gdy Boże Narodzenie się zbliżało, niebo i piekło zawrzało
I dwie narady się odbyły: anielska i diabelska w jednej chwili.
Aniołowie głowy swe łamali, jak ludzi przygotować na przyjście Pana,
Jak sprawić, by ludzie nie grzeszyli, co robić, by dla siebie dobrzy byli,
by się nie smucili, by życia przez zło nie stracili.
Diabły natenczas co innego obmyślały, z nieszczęścia ludzi się śmiały i plan diabelski gotowały:
Jak przeszkodzić w narodzeniu Pana, jak sprawić, by serca ludzi zgłupiały,
pychą się napełniały, wierzyć i kochać przestały!!!

Mimo usilnych starań planu diabłów pod wodzą Lucyfera , aby ukraść kołyskę z Jezusem i tym samym „zapobiec” Bożemu Narodzeniu, nie udał się. Lucyfer musiał uznać zwycięstwo aniołów (Jeden zero – dla Ciebie), a Archanioł zaprosił go na rewanż w niebie.
Świąteczny czas przybliżyły kolędy w wykonaniu Marioli Czulak, Mai Zamłyńskiej i Eweliny Dwornik oraz tradycyjne wigilijne menu. Na stole pojawił się karp, kapusta, słodkie kluski, a na deser kompot z suszu i słodka makówka. Miło było przy takich potrawach spędzić wspólne chwile.

Katarzyna Żarska, Ewa DanielczykNIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS

Każdego roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, przybywają do naszej szkoły wyjątkowi goście - podopieczni Fundacji „KRZYŻ DZIECKA”. Nie inaczej było i w tym roku: 21. grudnia 2017 r., o godzinie 10:00, w świątecznie udekorowanej hali zebrali się podopieczni Fundacji, zarząd Fundacji oraz zaproszeni goście: Pan Stanisław Nycz, Pan Stanisław Peszel, a także Dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele i uczniowie. Spotkali się, aby po raz kolejny wspólnie przeżyć historię Marii i Józefa, szukających miejsca do schronienia na noc, decydujących się po bezowocnych poszukiwaniach na nocleg w stajence.
Przedstawienie jasełkowe, które z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, przygotowała Pani Milena Kozłowska oraz Pani Gabriela Gacek. Wolontariusze, wraz z uczniami z klas 4 przygotowali spotkanie przy stole. Była to wspaniała okazja do wspólnej rozmowy i wymiany doświadczeń. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu kolęd. Do podopiecznych Fundacji przybyły także i tego dnia aniołki, rozdając prezenty.
Korzystając więc z okazji, dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować aniołka dla podopiecznych oraz przygotować paczki świąteczne dla dzieci z naszej miejscowości. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych uczniów, kupujących ciasta podczas szkolnego kiermaszu, dziękujemy również mamom, które szyły i zorganizowały wypełnienie do poduszek. Wyrazy wdzięczności i słowa podzięki składamy także Państwu Agnieszce i Wojciechowi Tremblom, Państwu Jadwidze i Konradowi Kobielusom, Firmie ENEL projekt, Radzie Rodziców oraz wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu prezentów, okazując przy tym swoje ogromne serca i bezinteresowność.
Warto wspomnieć, iż 21 grudnia 2017 roku odbyło się również spotkanie uczniów klas 2 i 3 gimnazjum z Panem Stanisławem Wandzlem, podopiecznym Fundacji „Krzyż Dziecka”, który w wyniku wypadku utracił władzę w ciele. Opowiadał on naszej młodzieży nie tylko o codziennych zmaganiach z niepełnosprawnością, ale także pokazał, jak swoim działaniem możemy pomóc osobie niepełnosprawnej. Bardzo istotną sprawą dla naszego Gościa było ukazanie, że niepełnosprawność nie oznacza zamknięcia w czterech ścianach. Pan Stanisław uświadomił naszym uczniom, że osoby niepełnosprawne także mają marzenia i cele w życiu. Opowiadał również o bliskich jego sercu pasjach – żeglarstwie, kajakarstwie i nurkowaniu. Powiedział, iż pomimo niepełnosprawności fizycznej, nadal czynnie uprawia sport. Ponadto posiada większe samozaparcie w dążeniu do wyznaczonych celów niż niejeden z nas, ponieważ doskonale wie, ile wysiłku go to kosztuje. Wspomniał także, że znany jest mu smak zwycięstwa. Dziękujemy naszemu Gościowi, że zechciał odwiedzić naszą szkołę i podzielić się swoją wielką energią oraz pasją życia. Dzięki takim ludziom patrzymy na otaczający świat zupełnie inaczej – z większą otwartością, ale też tolerancją.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Agnieszka Kania, Joanna Przybylska - Pal“PSIA KOŚĆ”

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Schronisko Reksio w Bielsku- Białej . Zbieraliśmy karmę dla psów i kotów oraz potrzebne akcesoria m.in. koce, smycze, zabawki, żwirek, miski itp.

12 grudnia 2017 z wizytą przybyła do nas Fundacja Psia Ekipa, która razem z nami nakręciła świąteczny odcinek programu kulinarnego "Psia Kość". Nasi uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali smakołyki dla psiaków. Przekazaliśmy ponad 100 kg karmy: suchej, mokrej (puszki, saszetki), która napełni brzuszki głodnych psiaków w bielskim schronisku tej mroźnej zimy. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt- uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji. Zachęcamy wszystkie szkoły do takiej inicjatywy i udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu możemy uczyć naszych wychowanków przyjaznego stosunku do innych stworzeń.

Pragniemy dodać, że wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI “TAK, POMAGAM”

To już trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem “Tak, pomagam”, w której wzięło udział Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi im. Jana Pawła II w Pisarzowicach.
Zebraliśmy 1475,381 kg żywności i chemii gospodarczej, która jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia trafiła do 40 rodzin z naszej miejscowości.
W akcji wzięło udział 72 wolontariuszy (21 opiekunów i 51 uczniów), którzy zbierali żywność w sklepach Paulinka i Biedronka, by następnie móc przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących.
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich mieszkańców i klientów sklepów Paulinka i Biedronka. Dzięki Wam koszyki w sklepach ciągle się zapełniały, po raz kolejny pokazaliście naszej młodzieży swoje dobre serce, ofiarność oraz chęć dzielenia się z innymi, za co z całego serca dziękujemy. Składamy również podziękowania kierownictwu i pracownikom sklepów za współpracę i życzliwość. Podziękowania kierujemy także do Dyrekcji naszej szkoły za wspieranie i pomoc w organizacji akcji, a nauczycielom i pracownikom naszej szkoły dziękujemy za włączenie się w akcję.
W organizacji tej zbiórki największą pracę wykonali nasi uczniowie - wolontariusze. To oni zachęcali do robienia zakupów dla potrzebujących, liczyli, układali i sortowali dary. Pomagali także pakować i rozwozić paczki do potrzebujących. Najważniejszym jest, że wszystko to zawsze robią bezinteresownie, nie oczekując nagrody za swoją pracę. Zawsze możemy na nich liczyć. Bardzo Wam dziękujemy. Pamiętajcie: dobro powraca.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Agnieszka Kania, Joanna Przybylska - PalZAPROSZENIE NA KIERMASZSPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

„To się nie mieści w głowie” - 8. grudnia 2017r., dzięki zaangażowaniu Pani Barbary Grabowskiej, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilamowicach, nasza szkoła miała zaszczyt gościć Panią Renatę Piątkowską – autorkę wielu nagradzanych książek dla dzieci. Pisarce towarzyszyła niezwykła osoba – lektorka, Pani Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty prezentowanych książek Pani Renaty Piątkowskiej. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem wśród naszych dzieci, które z wielkim zapałem słuchały, zadawały pytania i aktywnie uczestniczyły w tym wydarzeniu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas młodszych szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami oraz Pani Elżbieta Sznajder – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilamowicach, kierownik Filii w Pisarzowicach, z którą biblioteka szkolna owocnie współpracuje.
Od samej autorki uczniowie dowiedzieli się nie tylko o tym, jakich bohaterów mogą spotkać na kartach jej literatury, ale także zgłębili wiedzę na temat powstawania książki. Pani Renata Piątkowska opowiadała o książkach, które do tej pory napisała i którymi niewątpliwie urzekła najmłodszych czytelników.
Twórczość Renaty Piątkowskiej z całą pewnością uczy, bawi, pomaga dzieciom zrozumieć świat oraz dostrzec wokół siebie to, co najważniejsze. Książki Renaty Piątkowskiej uwrażliwiają, a perypetie bohaterów na długo pozostają w pamięci.
Spotkanie autorskie było dla nas wszystkich ogromnym przeżyciem i z całą pewnością na długo zagości w naszych sercach. Zachęcamy do lektury książek Renaty Piątkowskiej, które zakupiliśmy do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Katarzyna DyduchOGŁOSZENIE

Szkolne Koło Caritas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach włącza się w organizację ogólnopolskiej akcji Caritas TAK, POMAGAM, której celem jest zbiórka artykułów spożywczych i chemii gospodarczej.

W dniach 8 i 9 grudnia (piątek, sobota) w godzinach od 9.00 do 19.00 w sklepach Biedronka i Paulinka w Pisarzowicach uczniowie będą zapraszać Państwa do udziału w akcji. Wszystkie zebrane dary zostaną rozdane potrzebującym.

Za wszelką okazaną pomoc z góry dziękujemy!

Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Agnieszka KaniaLEKCJE BIBLIOTECZNE

24 listopada 2017 r. (piątek) biblioteka szkolna zorganizowała cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów naszej szkoły. Lekcje przeprowadzili bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach. W zajęciach wzięły udział klasy: 1a, 1b, 1c, 2a – „Zaczarowany świat baśni” – baśnie afrykańskie oraz klasy 7a, 7b, IIa(G), IIb(G), IIc(G) – „Tu puka sztuka”. Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród uczniów – i tych młodszych i tych starszych. W imieniu wszystkich uczniów dziękujemy bibliotekarzom z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach za przeprowadzenie tych zajęć. Kania Agnieszka, Zbijowska – Nikiel Halina, Dyduch KatarzynaZEBRANIE RODZICÓW

W dniu 15 listopada 2017 (środa) o godz. 17:00 odbędzie się zebranie ogólne połączone z prelekcją dla rodziców, a następnie wywiadówki w klasachZAPROSZENIE NA KIERMASZPAMIĘTAMY O TYCH, CO ODESZLI

Początek listopada, to jesienny czas, kiedy nasze myśli kierujemy szczególnie do tych, których z nami już nie ma…

Przed zbliżającym się Świętem 1 listopada uczniowie naszej szkoły jak co roku odwiedzili cmentarz. Porządkowali groby, zapalali znicze, składali kwiaty. Pamiętamy o byłych nauczycielach tworzących historie naszej szkoły. Nasi uczniowie dbają również o pomnik poległych mieszkańców Pisarzowic w I i II wojnie światowej.

Tych, których nie ma już wśród nas przypomniano na wystawie w holu dolnym.ŚLADAMI BIELSKICH PROTESTANTÓW W 500-LECIE REFORMACJI - WYCIECZKA EDUKACYJNA.

Przed 500 laty wystąpienie Marcina Lutra zapoczątkowało Reformację i doprowadziło do powstania Kościoła Ewangelickiego. Dla naszego regionu to ważna rocznica, ponieważ to na Śląsku Cieszyńskim mieszka największa grupa polskich ewangelików.
Podczas wycieczki zorganizowanej w dniu 31-10-2017 uczniowie klasy II a pod opieką pani Joanny Kubicy nauczycielki języka niemieckiego i historyka Roberta Warota poznali wybrane obiekty należące do dziedzictwa śląskiego protestantyzmu w Bielsku-Białej.
Na trasie wycieczki znajdowały się:

 • Bielski Syjon: część Górnego Przedmieścia Bielska, którego centralnym punktem jest Plac ks. Marcina Lutra z jego jedynym pomnikiem w Polsce;
 • stary cmentarz ewangelicki w Bielsku;
 • sierociniec ewangelicki;
 • Śląski Ewangelicki Dom Diakonis;
 • nowy cmentarz ewangelicki w Bielsku;
 • kościół ewangelicki Jana Chrzciciela;
 • stara szkoła ewangelicka w Białej;
 • kościół ewangelicki Marcina Lutra w Białej.
Założeniem programowym tej wycieczki było przekazywanie wiedzy historycznej o regionie, a także wiedzy o jego bogatej kulturze. Niniejszy wyjazd służył wspieraniu aktywności poznawczej uczniów oraz kształtowaniu ich zainteresowań.
Cele edukacyjne wycieczki kładły nacisk na wyrobienie w uczniach postawy wyrażającej się w takich cechach jak:
 • przeświadczeniu, że w życiu człowieka podstawowe znaczenie mają takie wartości jak dobro, prawda, obowiązkowość, solidarność i tolerancja;
 • szacunku dla dorobku minionych pokoleń;
 • krytycyzmie wobec wszelkich postaw i odmian nietolerancji, rasizmu, nacjonalizmu itp.;
 • patriotyzmie wyrażającym się dumą z osiągnięć własnego narodu przy zachowaniu pełnego szacunku dla ludzi innych narodów, ras, kultur, religii i poglądów.
Uważamy, iż udało się zrealizować założenia programowe i cele edukacyjne naszej eskapady, pomimo przejmującego zimna towarzyszącego nam w trakcie spaceru po ulicach Bielska-Białej.

Robert Warot
Joanna KubicaDZIEŃ PATRONA

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach w dniu 20 października 2017 obchodziła Dzień Patrona – Świętego Jana Pawła II.
Dzień Patrona rozpoczął się od mszy świętej, w której wraz ze sztandarami obu szkół wzięły udział wszystkie klasy. Potem cała społeczność szkolna zgromadziła się na hali sportowej, na akademii poświęconej Janowi Pawłowi II. Uroczystość została przygotowana przez klasę 7a pod kierunkiem pani Mileny Kozłowskiej, pani Gabrieli Gacek oraz pani Joanny Konior. Nad nagłośnieniem czuwał pan Gabriel Kino. Program artystyczny w ciekawy sposób przypomniał zebranym najważniejsze momenty z życia Jana Pawła II. Prezentacja multimedialna oraz piosenki przygotowane przez występujących pozwoliły na chwilę zadumy i refleksji nad życiem i pontyfikatem papieża Polaka. Po akademii Samorząd Uczniowski zapalił znicz pod Tablicą Pamiątkową JP II przy kościele.
Po akademii klasy udały się do swoich sal, gdzie przystąpiły do konkursu literackiego „List do Jana Pawła II”. Ostatnim punktem Dnia Patrona było rozstrzygnięcie konkursu. Odbyło się ono na hali w obecności wszystkich uczniów. Jury w składzie p. M. Kozłowska, p. I. Kołodziejczyk, p. G. Gacek przyznało wyróżnienia w każdej grupie wiekowej. Wśród klas I-III wyróżnienie otrzymała klasa 3a, spośród klas IV-VI najlepszą pracę wykonała klasa 4b.
W najstarszej grupie wiekowej nagrodzona praca należała do kl.2c gimnazjum.
Klasy VI wraz z wychowawcami, księdzem Adamem Wandzlem oraz uczestnikami Gminnego Konkursu wiedzy o Janie Pawle II ze szkół z naszej gminy wzięły udział w wycieczce do Krakowa „Śladami Jana Pawła II”.
Wierzymy, że Święty Jan Paweł II zawsze czuwa nad naszą Szkołą.

Katarzyna ŻarskaBOHATEROWIE NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI.

W związku z obchodami 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nasi uczniowie w osobach Anny Chęcińskiej, Dawida Hałata i Wiktorii Kurskiej z klasy VII B pod opieką nauczyciela historii mgr Roberta Warota wzięli udział w seminarium nt. „Bohaterowie naszej niepodległości”; zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej w dniu 19 października 2017r.
Na wstępie doradca metodyczny pani Urszula Rukasz omówiła i przedstawiła regulamin Wojewódzkiego Konkursu Historycznego pt. Józef Piłsudski-bohater naszej niepodległości, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.
W trakcie trwania seminarium wysłuchaliśmy wykładu pana doktora Grzegorza Wnętrzaka adiunkta Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie poświęconego Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera i jej wkładu w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.
Było to pierwsze seminarium z cyklu planowanych kolejnych spotkań z racji przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dziękuję uczniom za udział w seminarium i zapraszam na kolejne spotkania z naszą historią.

Warot RobertGMINNY KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II

Już po raz szósty w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach został zorganizowany Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Co roku do Konkursu zapraszane są trzyosobowe drużyny szkół podstawowych Gminy wraz z opiekunami. W tym roku w skład jury weszli: ksiądz proboszcz Janusz Gacek, który objął patronat nad konkursem, sołtys Pisarzowic pan Stanisław Peszel oraz Dyrektor szkoły Lidia Dziubek.
Na początku uczniowie z klasy VIIa przedstawieniem słowno - muzycznym przypomnieli sylwetkę tego wielkiego Polaka świętego Jana Pawła II.
W konkursie wzięli udział reprezentanci szkół w Hecznarowicach, Wilamowicach, Starej Wsi, Dankowicach i oczywiście, gospodarzy z Pisarzowic. W tym roku uczestnicy musieli przygotować wydarzenia od urodzenia (18 maj 1920) do święceń kapłańskich Karola Wojtyły (1 listopada 1946). Eliminacje w szkołach odbyły się końcem września. Pozwoliły one wyłonić uczniów posiadających największą wiedzę o życiu Karola Wojtyły. Uczestnicy Konkursu zostali zaproszeni na finał do Pisarzowic w dniu 5 października 2017 roku. Wśród konkurencji pojawił się test wiedzy o Karolu Wojtyle, krzyżówka, puzzle, quiz prawda i fałsz oraz dopasowanie wydarzeń do dat. Czas umilał słodki poczęstunek.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dankowicach. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody ufundowane przez księdza proboszcza Janusza Gacka i medale przekazane przez pana Sołtysa. Wzięli oni również udział w wycieczce do Krakowa Śladami Jana Pawła II w dniu 20 października.

Ks. Adam W.SESJA SEJMIKU UCZNIOWSKIEGO GMINY WILAMOWICE
„BEZPIECZNIE Z PROFI CREDIT”

W dniu 12 października 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbyła się II Sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice. Spotkanie stanowiło realizację programu pt. „Bezpieczeństwo”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich gminnych szkół wraz z opiekunami, a honory gospodarzy pełniły Dyrektor Lidia Dziubek i prezes Natalia Mączka. Delegaci Sejmiku Uczniowskiego oraz uczniowie klas od III do VII mieli okazję zapoznać się z akcją społecznościową zorganizowaną na terenie naszej szkoły BEZPIECZNIE Z PROFI CREDIT, a także pogawędzić przy słodkim poczęstunku.
Po prelekcji i konkursach, zaproszeni uczniowie i ich opiekunowie z sąsiadujących szkół wzięli czynny udział w zorganizowanych zajęciach dotyczących Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Zajęcia w formie scenek były koordynowane przez Panią Agnieszkę Szypułę oraz Pana Tadeusza Łasia - ratownika, przedstawiciela straży pożarnej, który od wielu lat jest zaprzyjaźniony z naszą szkołą i systematycznie dzieli się swoją wiedzą z naszymi uczniami.
Akcja BEZPIECZNIE Z PROFI CREDIT skierowana była do szkół podstawowych i gimnazjalnych. Spotkanie dla zaproszonych delegatów i uczniów naszej szkoły miało na celu edukację dzieci i młodzieży dotyczącą sportowego stylu życia, zdrowego żywienia, istoty aktywności fizycznej w naszym życiu i przede wszystkim bezpieczeństwa najmłodszych na drodze i podczas imprez masowych, a więc m.in. meczów swojej ulubionej drużyny sportowej. Równie ciekawie było podczas wykładów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na imprezach masowych. Dzieci dowiedziały się m.in. jak należy zachowywać się w obrębie przejść dla pieszych, dlaczego używanie odblasków po zmroku jest istotne oraz jakich przedmiotów nie wolno zabierać na siatkarskie mecze czy koncerty. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzieliły się siatkarki BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała, policjant z Komendy Wojewódzkiej oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Po serii pytań do siatkarek uczniowie i goście musieli wykazać się wiedzą radząc sobie z konkursowymi zadaniami. Aktywne osoby otrzymywały z rąk zawodniczek gadżety. W ramach akcji dla zgromadzonych uczniów przygotowano gadżety sportowe i opaski odblaskowe, które każdy, kto porusza się pieszo w pobliżu drogi, powinien obowiązkowo nosić. Najmłodsi otrzymali również ulotki przygotowane przez WORD, z których dowiedzą się o właściwych zachowaniach na drodze. Nie zabrakło również zaproszeń na mecze siatkarskiej drużyny BKS PROFI CREDIT. Po spotkaniu z przedstawicielami akcji, część młodzieży udała się na małą salę gimnastyczną. Tam, pod opieką nauczycieli i zaproszonych siatkarek rozegrali krótki mecz, który na bardzo długo zapisze się w ich wspomnieniach.

Monika Drobniak
Ewa DanielczykPIELGRZYMKA SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II NA JASNĄ GÓRĘ

W tym roku spotkanie odbyło się w środę 4 października. Wzięło w nim udział około 16 tysięcy osób z całej Polski. Nie zabrakło wśród nich uczniów z naszej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II. Pielgrzymkę zorganizował ks. Piotr Homel, a udział wzięli w niej uczniowie z klasy II c z wychowawcą Agnieszką Kanią. Tegoroczny zjazd był szczególny. Odbył się w roku związanym z jubileuszem 300. rocznicy koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej oraz 100. rocznicy objawień fatimskich. Głównym punktem pielgrzymki była msza św. przed jasnogórskim szczytem, której przewodniczył krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II biskup radomski Henryk Tomasik.DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji w naszej szkole i przedszkolu odbyła się akcja głośnego czytania.
O godzinie 9:15 we wszystkich klasach nauczyciele, czy też przewodniczący klas, czytali uczniom fragmenty książek, m. in. „Magiczne drzewo”, „Równoumagicznienie”. Kilkuosobowa grupa wybrała się w przebraniu do przedszkola, aby przeczytać fragmenty „Franklina”. Dzieci były zachwycone.
Warto czytać książki, ponieważ psychologowie oraz nauczyciele często podkreślają, że to właśnie głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię dziecka, jego wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo oraz wzmacnia więzi rodzinne.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za wzięcie udziału w akcji.

Milena Kozłowska
Agnieszka Kania
Anna TorbiakROK SZKOLNY 2017/2018 UWAŻAM ZA OTWARTY!

Takimi słowami pani Dyrektor Lidia Dziubek zakończyła swe powitanie nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi im. Jana Pawła II. Placówka w Pisarzowicach jest największa w gminie: 570 uczniów w 26 oddziałach, 61 nauczycieli i 18 pracowników. Dyrekcję tworzą pani Lidia Dziubek oraz wicedyrektor pani Dorota Nikiel i Barbara Więzik. Grono Pedagogiczne zasiliło wiele nowych osób: pani Paulina Bakalarska (logopeda), pani Gabriela Boguniowska, pani Katarzyna Dyduch, pani Urszula Grzywa (tyflopedagog), pani Barbara Januszyk (świetlica, przyroda), pani Bożena Klamra (matematyka), Pani Jolanta Markiel – Gumińska (świetlica), pani Katarzyna Płoskonka( język angielski), pani Katarzyna Żarska (język polski), pani Sonia Wrona (psycholog), pan Krzysztof Łoboz (wychowanie fizyczne).
Szczególnie ciepłe słowa pani Dyrektor skierowała do pierwszoklasistów, którym życzyła wspaniałego rozpoczęcia edukacji. W tym roku najmłodsi zapełnili trzy oddziały w tym dwa integracyjne (55 dzieci). W imieniu kolegów przejętych pierwszaków powitała Oliwia z klasy trzeciej; a każdy z nich otrzymał prezent – niespodziankę. Co roku do Pisarzowic dołącza spora grupa nowych uczniów, którzy i tym razem zostali serdecznie powitani. Uczniom klas gimnazjalnych pani Lidia Dziubek życzyła, aby priorytetem dla nich było osiągnięcie najlepszych wyników w nauce, na egzaminach czy w konkursach. Ważne, aby dla wszystkich uczniów czas spędzony w szkole był radosny, ale zarazem pracowity i owocny. Nauczyciele, przed którymi bardzo trudny rok, życzono jak najmniej kłopotów, a rodzicom dobrej współpracy ze szkołą.
Pani wicedyrektor Dorota Nikiel Przeczytała list Minister Edukacji pani Anny Zalewskiej, która, rozpoczynając nowy rok szkolny, podkreśliła, że najważniejsze dla edukacji będzie wdrażanie nowej podstawy programowej, wychowawcza rola szkoły, bezpieczeństwo w Internecie. Jej życzeniem jest, aby wszyscy związani ze szkołą jak najlepiej wykorzystali swój czas.
Chociaż czasem w to wątpicie, wiele zależy od Was – to Wy decydujecie, czy warto z uwagą i aktywnie słuchać tego co mówią nauczyciele. Także Wy możecie, lub nie, zmieniać i dostosowywać szkołę do Waszych potrzeb i marzeń. My dorośli mamy Wam pomagać zdobyć wiedzę i otworzyć świat. Wy macie nam mówić czego potrzebujecie, by uczyć się w najbardziej efektywny i nowoczesny sposób. Nie wierzcie tym, którzy wmawiają Wam, że się nie da. Organizujcie się, wraz z rodzicami, w Samorządach Uczniowskich oraz Radach Szkoły. Domagajcie się organizowania zajęć pozalekcyjnych, zgodnych z Waszymi zainteresowaniami i aspiracjami. Szukajcie współzawodnictwa w konkursach i olimpiadach. Tylko działając aktywnie i przy wsparciu mądrych dorosłych zyskacie rzeczywisty wpływ na otoczenie, w którym spędzacie na co dzień tak wiele czasu. Takie oto słowa, przekazane przez panią wicedyrektor Barbarę Więzik, skierował do dzieci Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak.
Część artystyczna została przygotowała przez klasę IVC pod opieką pana Gabriela Kinia. Tym razem rozżalona nauczycielka (bo nie stać ją na wakacje w Grecji), mogła poprosić złotą rybkę o spełnienie trzech życzeń. A więc nauczycielka zażyczyła sobie bogactwa. Niestety, jej luksusowe życie było nudne: pozbawione celów i…. sprawdzianów do poprawiania. Drugie życzenie: inteligentny, idealny i przystojny mężczyzna także nie wypaliło, bo… ukochany okazał się cwaniakiem. Trzecie życzenie było jasne: Chcę być szczęśliwa! A tego doświadczyć nauczycielka mogła tylko…w szkole!
Po takim zakończeniu wakacji na wesoło czekało tylko jeszcze spotkanie w klasach. A od jutra 5 września ruszamy pełną parą!

Opracowała:
Ewa DanielczykROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego w dniu 4 września 2017:
8.00 - Msza święta w Kościele Parafialnym na rozpoczęcie roku szkolnego.
9.00 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego w hali sportowej – wejście główne od strony byłego Gimnazjum
Klasy 1 wchodzą z rodzicami
Klasy 2-7 i II –III gimnazjum wchodzą i zajmują miejsca na widowni pod opieka wychowawców

Autobusy z Czernichowa 7.30 - przywóz do szkoły 11.00 - odwóz ze szkoły

Dyrektor szkoły
Lidia DziubekNARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W tym roku nasza szkoła realizuje projekt - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Celem tego priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Program będzie realizowany poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów oraz współpracę bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi oraz bibliotekami pedagogicznymi w celu lepszej realizacji zadań tych instytucji, m.in. poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.
Szczegóły programy będziemy przedstawiać na bieżąco.

Nauczyciele bibliotekarze.WYPRAWKA DO KLASY I


Wyprawka dla uczniów klasy I
Z życia szkoły - rok szkolny 2016/2017
Z życia szkoły - rok szkolny 2015/2016
Z życia szkoły - rok szkolny 2014/2015
Z życia szkoły - rok szkolny 2013/2014
Z życia szkoły - rok szkolny 2012/2013


Plan pracy
wersja do pobrania


Do otwierania niektórych dokumentów konieczny jest program Adobe Reader Pobierz