Z życia szkoły Historia Patron Galeria Kontakt

Nasza szkoła
Dyrektor szkoły
Kadra pedagogiczna
Sekretariat
Pedagog
Pielęgniarka szkolna
Szkoła w liczbach
Świetlica szkolna
Szkolny BIP

Szkolna dokumentacja
Statut szkoły
Zachowanie - regulamin
Program wychowawczo-
-profilaktyczny

Wykaz podręczników
Hymn szkoły

Wzięliśmy udział
Współpraca i programy
Erasmus +
Comenius 2010
Comenius 2013
Wilamowice, Edukacja, Rozwój
Owoce w szkole
Szklanka mleka
Czas na zdrowie
Śniadanie daje moc
Radosna szkoła
Pierwsze uczniowskie ...
Natura w praktyce
Szkoła z klasą

Dla uczniów i rodziców
Rada Rodziców
Zebrania rodziców
Ważne daty
System oceniania
Osiągnięcia uczniów
Do pobrania

Sport w szkole
Aktualności
Wyniki zawodów
Galeria zdjęć
Rekordy szkoły
Pliki do pobrania

Biblioteka szkolna
Godziny pracy
Polecamy
Konkursy biblioteczne

ERASMUS +DOKUMENTACJA PROJEKTU

Regulamin projektu - wersja do pobrania
Informacje o projekcie - wersja do pobrania
Co warto wiedzieć - wersja do pobrania
Jak wziąć udział w projekcie - wersja do pobrania


NASZA GRUPA PROJEKTOWA PRAWIE W KOMPLECIEKIERMASZ PODCZAS „WILAMOWSKICH ŚMIERGUSTÓW”

03.06.2018 r. nasza firma Friends’ MIX zaprezentowała swoje produkty podczas ostatniego kiermaszu zorganizowanego w czasie „Wilamowskich Śmiergustów”. Była to ostatnia szansa zakupu wytworzonych przez nas rzeczy, gdyż zgodnie z zasadami projektu firma nasza zostanie niedługo zlikwidowana. Dziękujemy za wsparcie okazane nam podczas ostatniego kiermaszu!

Joanna Kubica

GALERIA


UPOWSZECHNIANIE PROJEKTU

02.06.2018 r. koordynatorki projektu z Pisarzowic i Wilamowic panie Joanna Kubica i Agnieszka Genc przedstawiły prezentację naszego projektu podczas międzynarodowej imprezy środowiskowej Wilamowskie Śmiergusty, realizowanej jako przykład współpracy transgranicznej. Słuchaczami byli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, uczniowie delegaci Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice oraz goście – uczniowie i nauczyciele z miejscowości partnerskich: Dolny Beneszów z Czech oraz miasta Klanjec z Chorwacji. Przedstawione zostały cele i założenia programu Erasmus+, akcji 2 Partnerstwa Strategiczne, w ramach której został napisany nasz projekt, oraz przebieg samej współpracy podczas realizacji projektu. Goście obejrzeli też prezentację złożoną ze zdjęć z wszystkich działań projektowych. Celem było zachęcenie gości z miast partnerskich do podjęcia w przyszłości współpracy w ramach programu Erasmus+.

GALERIA


DRUGIE MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE – PODSUMOWANIE WSPÓŁPRACY

24-27.05.2018 r. odbyło się drugie Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, w którym uczestniczyli dyrektorzy oraz koordynatorzy projektu ze wszystkich czterech szkół. Spotkanie miało na celu przede wszystkim podsumowanie dwuletniej współpracy między szkołami w ramach projektu, ewaluację, zastanowienie się nad tym, co nam poszło dobrze, co można by w przyszłości poprawić, jak przez te dwa lata zrealizowaliśmy cele i założenia naszego projektu i czy wszystkie udało się zrealizować, jaki wpływ wywarł projekt na nasze szkoły, środowisko lokalne, naszych uczniów – głównych beneficjentów projektu i w końcu nas samych, nauczycieli, którzy ten projekt realizowali. Ważne było również omówienie kwestii, co dalej, czego nauczyliśmy się od naszych przyjaciół (bo przecież tytuł naszego projektu w tłumaczeniu na język polski brzmi: „Od przyjaźni do wzajemnej nauki”) i co każda ze szkół wprowadzi do swojego planu pracy tak, by projekt, mimo że formalnie się zakończy, cały czas żył i by jego efekty były trwałe.
Polscy i węgierscy koordynatorzy przedstawili również podczas spotkania sprawozdania z działalności przedsiębiorstw uczniowskich, którymi opiekowali przez dwa lata projektu i formułowali wnioski do pracy na przyszłość.
W wolnych chwilach kontynuowaliśmy pokazywanie Węgrom piękna naszego kraju. A że najbliższą okolicę zdążyli już dobrze poznać, zabraliśmy ich tym razem do urokliwego Wrocławia.
Niedzielne pożegnanie było wyjątkowo smutne, bo nie tylko uczniowie, ale i my, dorośli, znaleźliśmy nowych przyjaciół. Projekt był czasem wspaniałych pomysłów, zaangażowania, ciężkiej pracy, szlifowania języka angielskiego oraz rozwoju osobistego. Bo przyjaźń i współpraca Polaków i Węgrów to teraźniejszość, a nie tylko przeszłość, którą odnajdujemy w starych przysłowiach: „Jak świat światem Polak zawsze Węgrowi bratem”.

Joanna Kubica

GALERIA


PODSUMOWANIE DRUGIEJ WIZYTY WĘGRÓW W POLSCE

18.05.2018 r. odbył się w naszej szkole apel, na którym cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z przebiegiem kolejnej wizyty młodzieży węgierskiej w szkołach gimnazjalnych naszej gminy. Pani Joanna Kubica przedstawiła uczniom program wizyty gości z Węgier i opowiedziała, jak wyglądał każdy dzień podczas mobilności, a następnie pani dyrektor Lidia Dziubek wręczyła osobom zaangażowanym w projekt certyfikaty potwierdzające aktywny udział w mobilności oraz drobne upominki przygotowane przez młodzież węgierską. Grupa Friends’ MIX otrzymała również dyplomy i nagrody za zdobycie I miejsca w konkurencji na najlepszy folder reklamujący firmę, oraz II miejsca za zawody sportowe i integracyjne.

Joanna Kubica

GALERIA


WĘGRZY ZNOWU U NAS!

„Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, a jeszcze trudniej zapomnieć”.

John Green, Gwiazd naszych wina

Drugi rok współpracy między szkołami z Dankowic, Pisarzowic i Wilamowic oraz węgierskim gimnazjum z Kisújszállás w ramach programu unijnego Erasmus+ dobiega powoli końca. Za nami ostatnia wizyta młodzieży węgierskiej w szkołach naszej gminy. Tydzień pełen wrażeń, wypełniony pracą i rozrywką, nauką i zabawą, a przede wszystkim mnóstwem pozytywnych emocji. Nasi przyjaciele rozpoczęli wizytę w Polsce w niedzielę 22.04., a zakończyli tydzień później w sobotę 28.04.2018 r. Tym razem spotkanie rozpoczęliśmy od pokazania młodym Węgrom tego, czego u siebie nie mają, czyli wysokich gór. Wizyta w Zakopanem połączona była z prezentacją folkloru góralskiego, programem integracyjnym, zwiedzaniem stolicy polskich Tatr oraz wjazdem kolejką na Kasprowy Wierch.
Program na miejscu, w naszej gminie, był równie atrakcyjny. We wtorek w Dankowicach, w ramach pogłębiania wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, młodzież wzięła udział w spotkaniu z pisarką panią Beatą Głąb, która zaprezentowała swój dorobek literacki, oraz przedstawiła swoją drogę do sukcesu jako przedsiębiorca-pisarz. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach warsztatowych, które sprzyjały integracji oraz lepszemu poznaniu swoich możliwości i umiejętności. Odbyły się warsztaty ceramiczne, taneczne, decoupage oraz z języka angielskiego. Po południu młodzież i ich opiekunowie integrowali się dalej uczestnicząc w zajęciach w parku trampolin GoJump w Bielsku-Białej.
W środę młodzież z obu krajów uczestniczyła w cotygodniowym targu w Wilamowicach, gdzie sprzedawała przygotowane przez siebie firmowe produkty, realizując to, co jest sednem naszego projektu, czyli przedsiębiorczość w praktyce. Młodzież węgierska miała okazję również zwiedzić miasto Wilamowice, obejrzeć kościół, pomnik św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego oraz dzięki uprzejmości pani Justyny Majerskiej-Sznajder posłuchać o historii miasta i nauczyć się kilku słów w języku wilamowskim. Następnie udaliśmy się do szkoły w Wilamowicach, gdzie odbył się wykład oraz pokaz możliwości drukarki 3D, a po wykładzie emocjonujące rozgrywki sportowe. Po południu pojechaliśmy do Pszczyny, gdzie zwiedziliśmy Zamek, skansen, zobaczyliśmy żubry, oraz wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez p. Małgorzatę Wójcik w pszczyńskim Muzeum Zamkowym.
Czwartek rozpoczął się od wizyty w Hecznarowicach, gdzie młodzież węgierska uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez trenera personalnego pana Marcina Sałatę. Następnie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w gminnym proekologicznym happeningu zorganizowanym w szkole w Pisarzowicach. Po nim uczniowie zostali podzieleni na sześć międzynarodowych zespołów, które wyruszyły na stacje zadaniowe przygotowane przez nauczycieli i uczniów z Pisarzowic. Uczestnicy sprawdzali swoją szybkość, sprawność, spostrzegawczość, talent artystyczny, znajomość języka angielskiego, a przede wszystkim umiejętność współpracy w międzynarodowej grupie. Stanowiska rozlokowane były na terenie centrum Pisarzowic, a uczniowie zaopatrzeni w mapę, musieli dotrzeć do każdego ze stanowisk i jak najlepiej wykonać zadanie, które tam na nich czekało. W szkole uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać quiz dotyczący podstawowej wiedzy o bratnich krajach. Oczywiście Węgrzy odpowiadali na pytania o Polsce i odwrotnie. Na stanowisku sportowym wszyscy uczestnicy ćwiczyli swoją celność w rzutach do kosza, w szkółce ogrodniczej rywalizowali w przesadzaniu drzewek na czas, na stanowisku plastycznym próbowali wykonać w 10 minut model herbu Pisarzowic, przy kościele znajdowali ukryte elementy puzzli, by złożyć z nich zdjęcie starego kościoła w Pisarzowicach i wreszcie w remizie strażackiej mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy zakładając ich strój, oczywiście w jak najkrótszym czasie. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Po obiedzie w Szkółce Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK zapoznawaliśmy się z tajnikami prowadzenia firmy ogrodniczej, podziwialiśmy niesamowite ogrody i uczyliśmy się, ile wiedzy i pracy wymaga prowadzenie firmy tego typu. Wieczorem czas był już tylko na zabawę i wspólne szaleństwa na pożegnalnej dyskotece. A w piątek – kolejna mocna dawka adrenaliny w parku rozrywki Energylandia . Wieczorem przyszedł czas na podsumowanie całotygodniowej wizyty, rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie dyplomów, nagród i certyfikatów.
I znowu koniec. Kolejne pożegnanie, kolejny raz machamy ręką na pożegnanie i mówimy: do zobaczenia! Bo mamy nadzieję i wierzymy, że to nie koniec. Bo… to przecież przyjaźń.

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek

koordynator projektu
Joanna Kubica

GALERIA


DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

23.03.2018r. odbył się w naszej szkole kolejny raz dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Relacja z obchodów na głównej stronie szkoły w aktualnościach. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć w galerii.

GALERIA


WALENTYNKI

Wszystkiego dobrego w Dniu Św. Walentego,
dużo radości, dużo czułości,
a przede wszystkim morza miłości,

życzy Friends’ MIX

GALERIA


ZNÓW O NAS PISZĄ

Wilamowice i Okolice - wizyta młodzieży na Węgrzech - więcej


KIERMASZ W HECZNAROWICACH

15.12.2017r. uczestniczyliśmy w kolejnym kiermaszu świątecznym, organizowanym tym razem w miejscowości Hecznarowice.

GALERIA


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Święta nadchodzą wielkimi krokami. Tak jak w ubiegłym roku, uczniowie działający w projekcie Erasmus+ przygotowali kiermasz produktów świątecznych wykonanych przez nich samych oraz zaprzyjaźnione osoby – kolegów ze szkoły, nauczycieli oraz rodziców. Kiermasz zorganizowany został 13.12.2017 r., a uczestniczący w nim goście hojnie wspierali młodych przedsiębiorców.

GALERIA


PISZĄ O NAS TU I TAM

Roczne sprawozdanie z realizacji projektu Erasmus+ na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach - więcej
Wilamowice i Okolice - artykuł podsumowujący pierwszy rok współpracy - więcej


KIERMASZ JESIENNY

15.11.2017 r. polski oddział uczniowskiej firmy Friends’ MIX zorganizował pierwszy kiermasz swoich produktów. Uczniowie zaprezentowali zarówno te rzeczy, które zostały stworzone lub zakupione we wrześniu przed wyjazdem na Węgry, jak i wiele nowych produktów. Kiermasz cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Nasi młodzi przedsiębiorcy zadbali o odpowiedni marketing, reklamę i wystrój stoiska. Podczas kiermaszu ćwiczyli techniki negocjacyjne, skutecznej komunikacji z klientem, praktycznej prezentacji swojej oferty handlowej, technik przedstawiania ceny, budowania marki oraz siły komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Zarobione podczas kiermaszu pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup materiałów potrzebnych do wykonania kolejnych produktów. Wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję serdecznie dziękujemy za pomoc, a naszym klientom za wsparcie! Do zobaczenia na kolejnym kiermaszu.

Joanna Kubica

GALERIA


PODSUMOWANIE DRUGIEJ WIZYTY NA WĘGRZECH

25.10.2017 r. odbył się w naszej szkole apel, podczas którego uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele mogli zapoznać się z przebiegiem wizyty uczniów z trzech szkół gminy Wilamowice na Węgrzech. Pani dyrektor Lidia Dziubek przedstawiła uczniom szkoły podstawowej wszystkich uczestników projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus plus, a następnie pani Joanna Kubica zaprezentowała zdjęcia z całotygodniowego pobytu naszych uczniów w Kisújszállás. W prezentację zaangażowani byli oczywiście uczestnicy projektu. Opiekunowie projektu zachęcali uczniów do aktywnego włączania się w zadania projektowe realizowane w szkole, podziękowali również wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy pomagają w rozpropagowaniu idei przedsiębiorczości w naszej szkole.

Joanna Kubica

GALERIA


DRUGA WIZYTA W KISÚJSZÁLLÁS – RELACJA Z WYJAZDU

W poniedziałek 18 września o godzinie 3.50 spotkaliśmy się z wszystkimi uczestnikami projektu „Erasmus+” na parkingu przy szkole w Pisarzowicach. Każdy był punktualnie, więc gdy podjechał nasz autobus, wszyscy uczniowie sprawnie oddali swoje bagaże i zajęli miejsca. Po pożegnaniu osób, które nas zawiozły na miejsce zbiórki i sprawdzeniu obecności, ruszyliśmy w podróż na Węgry. Niestety w połowie drogi znaleźliśmy się w dużym korku. Czas leciał, a my ruszaliśmy się „jak mucha w smole”.
Po lekkich opóźnieniach nareszcie dojechaliśmy do Kisújszállás. Pierwsze o czym marzyłam, to położyć się do łóżka, ale nasz program był bardzo napięty. Zostaliśmy przywitani w kościele, po czym poszliśmy do „Kisúj Restaurant” zjeść obiad. Następnie pojechaliśmy do miejsca, gdzie mieliśmy spać. Zostałam pozytywnie zaskoczona, bo zostały nam przydzielone domki. Razem z Zuzią, Marcelą i Sabiną rozpakowałyśmy walizki. Okazało się, że za chwilę musimy wychodzić, więc szybko się przebrałyśmy i poszłyśmy na zewnątrz, ale miałyśmy problem z zamknięciem drzwi i po kilku minutach stwierdziłyśmy, że zamek wygrał i domek zostawiłyśmy otwarty. Spotkaliśmy węgierską część naszej grupy i poszliśmy razem do pizzerii, gdzie każdy dostał dużą pizzę. Ja nie zjadłam nawet jednego całego kawałka. Nauczyliśmy się liczyć po węgiersku, wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Później przeszliśmy do szkoły, gdzie były dla nas przygotowane różne quizy, w których rozpoznawaliśmy kreskówki, seriale i muzykę. Ostatnią atrakcją tego dnia była gra w kręgle. Po dobraniu butów pierwszy raz chwyciłam kulę do ręki, strasznie mi się to spodobało. Na koniec dnia mogliśmy wrócić do domków i odpocząć po długiej podróży.
Główną atrakcją drugiego dnia był park linowy w Tiszafüred. Po śniadaniu dojechaliśmy na miejsce, gdzie dostaliśmy opaski na ręce i przepłynęliśmy łódką na wysepkę, gdzie ubrali nas w lonże i kaski. Było to moje pierwsze doświadczenie z parkiem linowym. Najpierw wspinaliśmy się na niewielkiej wysokości, później kto chciał, mógł iść wyżej. Razem z Sabiną, Zuzią, Mateuszem i Darią przeszliśmy trasę, po czym poszliśmy na zjazd na linie. Po kilku godzinach oddaliśmy sprzęt i pojechaliśmy na obiad. Po zjedzeniu udaliśmy się do „EcoCenter” w Poroszló. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i razem z przewodnikiem przepłynęliśmy jezioro, niestety strasznie wiało i zmarzliśmy. Wieczorem do domków przyszli nasi węgierscy przyjaciele.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy wykładem na temat przedsiębiorczości uczniowskiej, po czym zaczęliśmy pracę nad naszymi straganami. Na początku było ciężko, ale po pewnym czasie wspólnie z węgierską grupą połączyliśmy nasze pomysły. Po obiedzie odbyły się zawody sportowe, każdy został do czegoś przydzielony. Ja grałam w siatkę, do wyboru był jeszcze tenis i gra w szachy. Byłam nastawiona negatywnie, ale pierwszy mecz poszedł nam bardzo dobrze, kolejne nieco gorzej. Grę przerwał nam deszcz. Po raz pierwszy mieliśmy czas wolny, więc razem z dziewczynami poszłyśmy na basen, gdzie spotkałyśmy dziewczyny z innej grupy. Po kolacji wróciliśmy do domków. Następnego dnia pojechaliśmy miejscowości Szolnok, gdzie zwiedzaliśmy muzeum lotnictwa. Samoloty to nie jest coś, czym się interesuję, ale podobało mi się. Najlepszy jak dla mnie był symulator lotów i skakanie na spadochronie w kinie 4D W muzeum zjedliśmy również obiad. Po długim czekaniu na fakturę udaliśmy się do centrum handlowego, gdzie mieliśmy czas wolny. Po zakupach wróciliśmy do szkoły, gdzie braliśmy udział w zawodach sportowych na hali oraz strzelaniu z łuku. Ostatnim punktem dnia miała być kolacja, po kolacji wróciliśmy jednak do szkoły, gdzie czekała nas jeszcze praca w pracowni komputerowej.
W piąty dzień po południu mogliśmy trochę odpocząć. Rano kończyliśmy budować nasze stragany – wspólnie z Węgrami wycinaliśmy, drukowaliśmy, kleiliśmy, bindowaliśmy… pracy było bardzo dużo. Następnie zjedliśmy obiad i mieliśmy kilka godzin wolnych. Posprzątałyśmy nasz domek i poszłyśmy na basen. Pod wieczór odbyła się oficjalna kolacja, na której zostały rozdane nagrody i certyfikaty.
Kolejny dzień był bardzo ważny, ponieważ w Kisújszállás odbywał się festiwal, na którym mieliśmy sprzedawać nasze produkty. Wstawaliśmy wcześnie, zbiórka była o 6 rano! Złożyliśmy nasz stragan i spakowaliśmy produkty, żeby przewieźć je w wyznaczone miejsce. Po śniadaniu poszliśmy wspólnie na rynek, gdzie spotkaliśmy naszych przyjaciół, którzy już zajmowali się rozkładaniem naszych stoisk. Z dziewczynami z domku wspólnie stałyśmy na dwóch pierwszych zmianach. Naszym zadaniem było zachęcanie ludzi do kupowania naszych produktów i głosowania na nasze stoisko. Nauczyłam się dużo nowych słów w języku węgierskim, gdy skończyła się nasza zmiana, ciężko było mi mówić po polsku. Z Marcelą poszłyśmy się rozejrzeć po festynie, strasznie spodobała nam się ta atmosfera. Ludzie byli uśmiechnięci, sprzedawali swoje rękodzieła, dżemy, na scenie ludzie tańczyli, śpiewali, skosztowałyśmy nowej potrawy, która mi strasznie zasmakowała. W końcu zmęczyłyśmy się, więc poszłyśmy do domku, gdzie zasnęłyśmy. Na kolejną zmianę się trochę spóźniłyśmy, ale wszystko przez to, że się zgubiłyśmy. Późnym popołudniem zaczęło padać i wszyscy się pochowali, gdzie tylko się dało. Nie wyglądało na to, żeby miało przestać padać, przebiegłyśmy więc do naszych domków. Po kolacji pogoda poprawiła się. Każdy, kto chciał mógł iść na koncert. My zostałyśmy w domkach i spakowałyśmy się, po czym zaczęło pokazywać się nasze zmęczenie, bo śmiałyśmy się dosłownie z wszystkiego.
W ostatni dzień wstałyśmy trochę za wcześnie, bo pomyliły nam się godziny zbiórki, ale za to zdążyłyśmy się dopakować. Po śniadaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Cieszę się, że zdecydowałam się wziąć udział w projekcie. Poznałam dużo osób, poznałam nową kulturę, doświadczyłam dużo nowych rzeczy. Nie mogę się doczekać, aż węgierscy uczniowie przyjadą do Polski.

Justyna Szetyńska

GALERIA


FRIENDS' MIX - PIERWSZE PRODUKTY - GALERIA


"OD PRZYJAŹNI DO WZAJEMNEJ NAUKI" - DRUGI ROK WSPÓŁPRACY

Rozpoczął się drugi rok realizacji naszego polsko-węgierskiego projektu unijnego. Uczniowie jeszcze nie zdążyli zapomnieć o wakacjach, a grupa projektowa wraz z opiekunem zabrała się do wytężonej pracy, gdyż już 18 września wyruszamy do Kisújszállás, a przed wyjazdem musimy przygotować wiele rzeczy. Firma Home, którą prowadziliśmy z węgierskimi przyjaciółmi w ubiegłym roku szkolnym zakończyła swoją działalność w czerwcu. Od września rozpoczyna w Pisarzowicach swoją działalność międzynarodowa firma Friends’ MIX. Spółka będzie zajmowała się produkcją i sprzedażą wszelkiego rodzaju typowych dla danego kraju przedmiotów lub rzeczy, które obcokrajowiec chętnie nabyłby podczas wizyty w naszym kraju. Zamierzamy więc produkować towary z motywami ludowymi oraz… różne inne rzeczy, które podczas tego roku przyjdą nam do głowy!

Przed wyjazdem zostało zaprojektowane logo naszej nowej firmy. Autorką jest Zuzanna Olma z kl. IIIa.SPRAWOZDANIE ROCZNE Z REALIZACJI PROJEKTU:
A BARÁTSÁGTÓL AZ EGYMÁSTÓL VALÓ TANULÁSIG

Sprawozdanie roczne z realizacji projektu: - wersja do pobrania


DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

23.03.2017r. obchodziliśmy w naszej szkole dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 roku przez węgierski parlament, deklarację poparli wszyscy posłowie. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Obchody dnia przyjaźni zostały wpisane w nasz projekt i każda z czterech uczestniczących w nim szkół zaplanowała na ten dzień coś szczególnego. W naszym gimnazjum obchody były okazją do przybliżenia wszystkim uczniom geografii, historii oraz różnych obszarów kultury bratniego kraju. Każda klasa otrzymała zadanie przygotowania dwóch kilkuminutowych prezentacji dotyczących wylosowanych przez przewodniczących klas tematów. Prezentacje dotyczyły różnorodnej tematyki od symboli narodowych począwszy, poprzez tematy historyczne, takie jak: węgierscy władcy, bitwy, wodzowie, terytorium Węgier, tematy związane z nauką, kulturą i sztuką (film węgierski, muzyka, laureaci Nagrody Nobla, słynni Węgrzy), sport oraz ciekawostki geograficzno - turystyczne, na kuchni węgierskiej skończywszy. I właśnie prezentacja dotycząca kuchni węgierskiej wraz z prezentacją dotyczącą tego, co warto zobaczyć będąc na Węgrzech, przygotowane przez klasę 2c, zdobyły najwięcej punktów i I miejsce w naszym szkolnym konkursie. Obchody dnia przyjaźni rozpoczęło tradycyjne już rozwinięcie ogromnej flagi węgierskiej oraz polskiej i zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć. W przerwach między pokazami uczniowie mieli okazję posłuchać współczesnej węgierskiej muzyki, czyli czegoś, czego nie mają okazji słuchać na co dzień.
O tym, co działo się w pozostałych szkołach biorących udział w naszym wspólnym projekcie unijnym, możecie zobaczyć na naszej grupie na facebooku: hun.pol.erasmus.

Zapraszamy również do obejrzenia filmiku na youtube zamieszczonego przez szkołę węgierską z okazji dnia przyjaźni, na którym w fotograficznym skrócie przedstawiona została nasza grudniowa wizyta na Węgrzech i ich przyjazd w lutym do Polski.

GALERIA


KIERMASZ WIELKANOCNY

16.03.2017 r. nasza firma HOME zorganizowała i przeprowadziła kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób wielkanocnych. Przy okazji wystawione na sprzedaż zostały również wykonane wcześniej rzeczy służące do dekorowania domów, produkcją których zajmuje się nasza firma. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Mimo, że do świąt pozostało jeszcze sporo czasu, rodzice i nauczyciele chętnie wspierali uczniów naszej szkoły uczących się przedsiębiorczości w praktyce. Zarobione pieniądze zostaną przekazane częściowo na cele charytatywne, część zaś zostanie zainwestowana na zakup materiałów, które posłużą do wykonania kolejnych produktów. Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

GALERIA


PODSUMOWANIE WIZYTY WĘGRÓW W POLSCE

22.02.2017 r. odbył się w naszej szkole apel, na którym cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z przebiegiem wizyty młodzieży węgierskiej w szkołach gimnazjalnych naszej gminy. Pan dyrektor przedstawił uczniom naszej szkoły wszystkich uczestników projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus plus, a następnie pani Joanna Kubica zaprezentowała zdjęcia z całotygodniowego pobytu uczniów z Kisújszállás w Polsce. Zdjęciom towarzyszył oczywiście komentarz. Na zakończenie relacji zaprezentowana została również reklama naszej firmy Home, którą uczniowie nakręcili na konkurs rozstrzygnięty podczas wspólnych zabaw w gimnazjum w Wilamowicach.

GALERIA


CZAS NA REWANŻ!

W grudniu 2016 roku młodzież z naszych gminnych gimnazjów uczestniczyła w wyjeździe na Węgry w ramach projektu Erasmus plus zatytułowanego „Od przyjaźni do wzajemnej nauki”.
W dniach 5-12 lutego nastąpił rewanż - tym razem nasza gmina gościła uczniów z Kisújszállás.
Każdego dnia uczniowie polscy i węgierscy realizowali założenia naszego projektu, czyli pogłębiali swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości uczestnicząc w spotkaniach z ludźmi, którzy prowadzą różnego rodzaju firmy i odnoszą sukcesy na lokalnym rynku. Uczniowie próbowali również wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce sprzedając wykonane przez siebie produkty na lokalnych targach czy też prezentując reklamy swoich przedsiębiorstw. Podczas różnego rodzaju warsztatów wykonywali wspólnie różnorodne produkty, bawiąc się przy tym wyśmienicie.
Pobyt węgierskiej młodzieży rozpoczął się dyskoteką zorganizowaną w Festparku w Pisarzowicach. Miło było patrzeć, z jaką radością uczniowie z obu krajów się witali. Zmęczeni wielogodzinną podróżą Węgrzy zatańczyli z Polakami kilka tańców i udali się na zasłużony odpoczynek.

Poniedziałek rozpoczął się od powitania gości w szkole w Pisarzowicach. Następnie wszyscy uczestnicy programu wzięli udział w pogadankach profesjonalistów (architekta, dewelopera i przedsiębiorcy) na temat wykonywanej przez nich pracy, po czym udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się zawody sportowe. Wieczorem młodzież węgierska brała udział w emocjonujących zawodach na torze gokartowym w Bielsku - Białej, a następnie oddała się przyjemności robienia zakupów w CH Sfera.

Wtorek rozpoczął się kolejnym spotkaniem z profesjonalistą, tym razem prezesem banku spółdzielczego w Wilamowicach. Po spotkaniu z nim zostały zaprezentowane filmy reklamujące wszystkie trzy firmy uczestników (Home, Honey, Tik-Tak) w wersji węgierskiej i polskiej oraz odbyło się głosowanie na najlepszy film. Nie zabrakło quizów, zabaw intelektualnych i rozgrywek sportowych, tym razem na sali gimnastycznej w Wilamowicach. Uczniowie bardzo chętnie obejrzeli prezentację drukarki 3D oraz wzięli udział w lekcji języka angielskiego. O 14.00 młodzież spotkała się z właścicielami Szkółki Krzewów Ozdobnych w Pisarzowicach. Wtorkowy wieczór Węgrzy spędzili w Escape House w Bielsku-Białej i zwiedzali Starówkę stolicy Podbeskidzia.

Środa to w mieście Wilamowice dzień targowy. Młodzież obu krajów sprzedawała przygotowane przez siebie firmowe produkty na targowisku. Niestety duży mróz i silny wiatr zniechęcił mieszkańców do wychodzenia z domów i niewielu chętnych pojawiło się na targu. W międzyczasie uczniowie węgierscy mieli możliwość poznać trochę historię naszego pięknego Podbeskidzia udając się do Gminnego Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego na wystawę „Górale naszych gór”. Popołudnie to czas spędzony w Dankowicach. W szkole oraz w pracowni Amek miały miejsce różne warsztaty: poligraficzne, projektowania i szycia strojów, ceramiczne oraz taneczne. Zajęcia odbywały się rotacyjnie, tzn. wszyscy uczestnicy wzięli udział we wszystkich czterech. Do szkoły zawitali również goście: burmistrz Marian Trela, kierownik ZOSiPu Bożena Sobocińska oraz dyrektorzy ze wszystkich szkół. Na uczczenie 10-lecia współpracy między gminą Wilamowice a Kisújszállás przygotowano przepyszny tort. Całodzienne spotkanie zostało zakończone prezentacją multimedialną z warsztatów, pokazem mody, w którym uczestnicy mieli na sobie przygotowane przez siebie stroje i krótką dyskoteką.

Czwartek goście spędzili już bez polskich kolegów. Byli na wycieczce w Browarze w Żywcu, a w tym czasie ich współpracownicy sprzedawali towary w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Po południu goście pojechali do Kopalni Soli w Bochni, gdzie spędzili pełen emocji czas zwiedzając kopalnię, a następnie nocując 250 metrów pod ziemią! Po podziemnym śniadaniu był czas na przejazd do Krakowa i krótkie zwiedzanie miasta.

W piątek wieczorem znów nastąpiło spotkanie uczestników z Węgier i Polski, tym razem na kuligu w Wisełce. Na szczęście pogoda dopisała, a śniegu było wystarczająco dużo, by ucieszyć oczy zimową scenerią. Był to również czas na oficjalne podsumowanie spotkania, wręczenie certyfikatów uczestnictwa, nagród zdobytych we wszystkich konkurencjach oraz prezentów. Ten pełen emocji dzień zakończył się koło 22.00.

Nadszedł ostatni dzień pobytu Węgrów w naszym kraju. Uczestnicy spędzili go w Bielsku robiąc ostatnie zakupy. Po obiedzie do Festparku przyjechali uczniowie polscy, aby pożegnać się z kolegami. Nie obeszło się bez łez, pamiątkowych fotografii i zapewnień o przyjaźni bez końca. Około godziny 15.00 goście odjechali do Kisújszállás.

Wymiana międzynarodowa to czas bardzo intensywnej pracy, ale również niezapomnianych wrażeń i możliwości. Oby kolejny rok współpracy był równie udany.


PISZĄ O NAS TU I TAM

Relacja z kiermaszu w bielskim Starostwie - więcej
Wilamowice i Okolice -artykuł z grudniowego wyjazdu na Węgry - więcej


RELACJA Z WYJAZDU

Dnia 11 grudnia 2016 r. grupa siedmiorga uczniów z naszego gimnazjum, a także z gimnazjów w Wilamowicach i Dankowicach, udała się do węgierskiej miejscowości Kisújszállás. Mimo że droga się dłużyła, po 11 godzinach wreszcie dotarliśmy na miejsce. Tam od razu zostaliśmy zakwaterowani w pięciu domkach wypoczynkowych. Jeszcze tego samego dnia doświadczyliśmy tego, że kuchnia węgierska jest zupełnie inna niż polska, a dokładniej mówiąc – cięższa i bardziej tłusta.

Nazajutrz gościliśmy u tamtejszego burmistrza i odwiedziliśmy zaprzyjaźnione gimnazjum. Odbyło się tam spotkanie organizacyjne, gdzie ustalaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy odnośnie naszego projektu. Tego samego dnia miały miejsce również pierwsze targi, na których sprzedawaliśmy wytworzone przez nas produkty i - mimo zimna - miło spędziliśmy czas. Na koniec dnia udało nam się jeszcze odwiedzić basen w naszym ośrodku, gdzie również dobrze się bawiliśmy.

Trzeci dzień wypełniła nam integracja polsko-węgierska. Oprócz kolejnych targów (na których tym razem śpiewaliśmy kolędy), odbywały się gry i zabawy sportowe, pokaz samoobrony oraz rozmowy kwalifikacyjne, które pozwoliły nam choć przez chwilę poczuć się jak dorośli i doświadczyć trudu starania się o pracę. Wieczorem wybraliśmy się jeszcze na kręgle i pizzę.

Kolejny dzień spędziliśmy w Debreczynie. Tam odwiedziliśmy aquapark, świetną restaurację hotelową, centrum handlowe, rynek miasta oraz tamtejsze targi świąteczne. Cały wyjazd uatrakcyjnił śnieg, który spadł zupełnie niespodziewanie. Wracając do ośrodka, byliśmy bardzo zmęczeni, ale nie zmieniło to faktu, że dzień był udany.

Czwarty dzień był naszym ostatnim w Kisújszállás. W gimnazjum miało miejsce spotkanie podsumowującego te kilka dni. Mieliśmy również okazję zaśpiewać węgierskim uczniom kilka polskich kolęd. Zwiedziliśmy szkolne muzeum i wróciliśmy do domków, aby przygotować się do kolacji pożegnalnej, na której rozdawano uczestnikom prezenty i dyplomy. Na koniec całej imprezy udało nam się jeszcze potańczyć, choć wcześnie rano wyruszaliśmy do Budapesztu.

Przedostatni dzień spędziliśmy w Budapeszcie. Zaczęliśmy od zwiedzenia parlamentu, a następnie udaliśmy się na kolejne targi. Spotkaliśmy na nich wielu ciekawych ludzi, którzy podsuwali nam pomysły na biznes. Potem był rejs promem po Dunaju. Trzeba przyznać, iż widoki zapierały dech w piersi. Później zakwaterowaliśmy się w nowym hotelu, po czym udaliśmy się na kolację oraz rynek, na którym stało mnóstwo straganów świątecznych. Tuż przed powrotem do hotelu na noc, podziwialiśmy świetlną iluminację na elewacjach budynków.

Ostatni dzień spędziliśmy na łyżwach i zwiedzaniu miasta. Kupiliśmy sobie pamiątek i około godziny 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Większość z nas była jednak w posępnych nastrojach, ponieważ właśnie kończyła się nasza wspaniała przygoda. Każdemu było przykro się rozstać. Wyjazd sprawił, iż poznaliśmy się lepiej i zakończył się pełnym sukcesem, o czym świadczyło choćby wielkie zadowolenie uczniów, i aktualnie oczekujemy na przyjazd uczniów węgierskich do naszej gminy.


KIERMASZ PRZED WYWIADÓWKĄ

Część produktów wykonanych przez uczniów została zaprezentowana na mini jarmarku przed spotkaniem z rodzicami. Zyski ze sprzedaży zostały przeznaczone na zakup kolejnych materiałów do produkcji. Pozostała część ozdób świątecznych pojedzie z nami w grudniu do Kisújszállás, gdzie zostaną zaprezentowane na miejskich targach adwentowych. Liczymy na to, że spodobają się Węgrom i zostaną w całości sprzedane.NASZE PIERWSZE PRODUKTY

Galeria produktów do projektu Erasmus+


LOGO NASZEJ FIRMY

Projekt Zuzanny Olmy

Po powrocie do Polski przystąpiliśmy do wytężonej pracy. Wybraliśmy nazwę dla naszej firmy – 4U Company, uczniowie wymyślili logo firmy oraz piosenkę projektu i zajęli się produkcją rzeczy, które będzie można sprzedać podczas targów, które odbędą w grudniu w Kisújszállás, podczas pierwszego spotkania projektowego młodzieży. Jednocześnie uczniowie zostali zobowiązani do stworzenia swoich życiorysów i listów motywacyjnych wg standardu Europass. Europass jest inicjatywą Komisji Europejskiej przyjętą decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE i jest zestawem pięciu dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze dokumentowanie i prezentowanie swoich kwalifikacji oraz kompetencji na obszarze całej Europy. Uczestnicy projektu uczęszczali na zajęcia, na których uczyli się stworzyć Europass CV i list motywacyjny. Dokumenty zostały przez uczestników przetłumaczone na język angielski, a wybrani uczniowie wezmą udział w symulowanych rozmowach o pracę podczas grudniowej wymiany projektowej.PIERWSZE SPOTKANIE PROJEKTOWE

24-27.10.2016r. odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, w którym uczestniczyli koordynatorzy projektu ze wszystkich czterech szkół. Podczas spotkania omówione zostały założenia projektu, nauczyciele uczestniczyli w lekcjach przedsiębiorczości prowadzonych przez węgierskich nauczycieli, koordynator projektu – strona węgierska szkolił polskich partnerów odnośnie zakładania i prowadzenia młodzieżowych przedsiębiorstw i objaśniał, jak powinny wyglądać nasze przedsiębiorstwa, które po powrocie do Polski powinniśmy założyć z naszymi uczestnikami projektu. Uczniowie węgierscy zaprezentowali nam swoje mini przedsiębiorstwa, ich strukturę i produkty, które będą sprzedawać na różnego rodzaju targach. Dokonaliśmy przyporządkowania trzech partnerskich szkół trzem przedsiębiorstwom założonym przez Węgrów. Nasza szkoła została dołączona do węgierskiego przedsiębiorstwa Home, które zajmuje się produkcją różnego rodzaju gadżetów służących ozdobie domów. Koordynatorzy projektu uczestniczyli również w wykładach dotyczących organizacji wspierającej młodzieżową przedsiębiorczość na Uniwersytecie w Egerze.DRUGI ETAP KONKURSU NA LOGO

Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na logo projektu. Komisji konkursowej najbardziej przypadły do gustu dwie prace: Zuzanny Kierpiec i Natalii Mączki. Oba projekty zostały przesłane na Węgry, gdzie będą reprezentować naszą szkołę podczas drugiego etapu konkursu.

Projekt Zuzanny Kierpiec
Projekt Natalii Mączki


KONKURS NA LOGO ERASMUS PLUS

Ogłaszamy konkurs na logo projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus plus zatytułowanego „Od przyjaźni do wzajemnej nauki”. Projekt realizowany będzie w naszym gimnazjum we współpracy ze szkołą z Kisújszállás (Węgry) oraz gimnazjami z Dankowic i Wilamowic.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego symbolu graficznego (logo) projektu.

Logo wykorzystywane będzie przez szkołę w celach identyfikacyjnych, promocyjnych, reklamowych, korespondencyjnych.

Etap szkolny konkursu trwa do 14.10.2016r.

Zwycięskie prace będą reprezentować naszą szkołę w drugim etapie konkursu, który zostanie rozstrzygnięty na spotkaniu koordynatorów projektu w Kisújszállás (27.10.2016r.).

Prace mogą być wykonane w wersji papierowej (format A4) lub elektronicznej. Projekt powinien być przedstawiony w wersji kolorowej. Logo powinno być czytelne, łatwe do zapamiętania, musi odzwierciedlać/symbolizować następujące słowa: przyjaźń polsko-węgierska, przedsiębiorczość, współpraca, wspólne przedsięwzięcia. Może też nawiązywać do tytułu projektu i krajów oraz miejscowości w nim uczestniczących.

Prace należy dostarczać do p. Joanny Kubicy (wersja papierowa) lub przesyłać na adres: joanna.kubica@op.plPROJEKT ERASMUS PLUS

Od pierwszego września 2016r. wraz z węgierskimi partnerami będziemy realizować projekt Erasmus+. Tytuł naszego projektu „Od przyjaźni do wzajemnej nauki. Nowego typu współpraca pomiędzy szkołami średnimi Kisújszállás i Pisarzowice, w interesie rozwoju szkolnictwa”. Nasze wspólne przedsięwzięcie to uhonorowanie dziesięcioletniej współpracy szkół gmin partnerskich Wilamowice i Kisújszállás.

Pierwsze spotkania odbyły się w gronie władz samorządowych i dyrektorów zaprzyjaźnionych gmin (2007r.). Stronę polską reprezentowali pan burmistrz Marian Trela, pan wiceburmistrz Eugeniusz Bilczewski, pani dyrektor Gimnazjum w Dankowicach Dorota Foltan, pan dyrektor Gimnazjum w Wilamowicach Stanisław Jonkisz, pan dyrektor Gimnazjum w Pisarzowicach Maciej Żarski, stronę węgierską reprezentowali polgármester (burmistrz) István Kecze i Tamás Szabó dyrektor Móricz Zsigmond Gimnázium, Közgazdasági Szakközépiskola es Kollégium. Była to doskonała okazja do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń. Z czasem stała się trwałą przyjaźnią.

Od 2008 roku trwa polsko-węgierska wymiana młodzieży. Co roku my gościmy u naszych węgierskich przyjaciół, a delegacja młodzieży z Kisújszállás przyjeżdża do nas. Do dnia dzisiejszego w wymianie wzięło udział ponad 700 uczniów polskich i węgierskich. Zarówno Polacy, jak i Węgrzy starają się pokazać to, co u siebie mają najpiękniejszego. Nasi uczniowie zwiedzają muzea, zabytki miasta, ale przede wszystkim poznają ludzi. Rozpoczynając współpracę założyliśmy, że naszym nadrzędnym celem będzie propagowanie na Węgrzech i w Polsce kultury, obyczajów, tradycji, historii ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych korzeni historycznych.
Dla nas, dyrektorów nie bez znaczenia było tworzenie platformy wymiany doświadczeń wychowawczych, pedagogicznych i organizacyjnych pomiędzy nauczycielami i dyrektorami polskimi i węgierskimi. Zakładaliśmy, iż fundamentem naszej współpracy będzie propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, poczucia dumy z przynależności do narodu, szacunku dla polskiej i węgierskiej historii, kultury, tradycji poprzez tworzenie klimatu tolerancji. Ważne było propagowanie nauki języków obcych. Już teraz widzimy, że odnieśliśmy sukces - nasi uczniowie i nauczyciele znaleźli po obydwu stronach Karpat przyjaciół.
Przyjaźnie te nie kończą się po przyjeździe do ojczyzny. One trwają i to nie tylko dzięki mediom społecznościowym (np. facebook,) ale trwają i zmieniają się w odwiedziny polskich i węgierskich rodzin. By uhonorować naszych przyjaciół węgierskich i nasz projekt wymiany młodzieży miast partnerskich Wilamowic i Kisújszállás podjęliśmy starania o odznaczenie panów Mariana Treli, Istvána Kecze i Tamása Szabó Medalami Komisji Edukacji Narodowej. To najwyższe oświatowe wyróżnienie nadawane jest osobom, które swą postawą przyczyniły się do rozwoju polskiej oświaty. Medale przyznane przez panią minister Joannę Kluzik-Rostkowską wręczył naszym węgierskim przyjaciołom i panu burmistrzowi wicewojewoda Mirosław Szemla. Uroczystość odbyła się w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach 12 listopada 2015 r.
Ufamy, że nasz projekt „Od przyjaźni do wzajemnej nauki. Nowego typu współpraca pomiędzy szkołami średnimi Kisújszállás i Pisarzowice, w interesie rozwoju szkolnictwa” pogłębi nawiązane przyjaźnie, a w przyszłości będzie namacalnym dowodem, że przyjaźń i współpraca Polaków i Węgrów to teraźniejszość a nie tylko przeszłość, którą odnajdujemy w starych przysłowiach – Jak świat światem Polak zawsze Węgrowi bratem.

Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
mgr Maciej Żarski


Galeria
Erasmus +